Termik santral kurulacak mı?

Türkiye’nin en büyük 5 yatırımı arasında bulunan ve 3 yıl önce yapımına başlanan Filyos Projesi’nde yeni bir Termik Santralin yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor.

Sultan Abdülhamit döneminden buyana hayata geçirilmeye çalışılan ve işsizlik ordusa sahip Zonguldak’ın köprüden son çıkış olarak gördüğü projede petrokimya fabrikalarının ve Termik Santarl projesinin yer aldığı iddiaları gündeme gelmişti.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Enerji Bakanı Fatih Dönmez’e Bölgede yeni bir termik santral yapılıp yapılmayacağı sorularını yöneltti.

Yavuzyılmaz’ın soru önergesine Enerji Bakanlığı, “Bahsi geçen projelerdeki yatırımlar kapsamında Zonguldak ili sınırı içerisinde kurulması planlanan herhangi bir termik santral başvurusu bulunmamaktadır.” İfadesine yer verilirken, “Batı Karadeniz bölgesi içerisinde yer alan Bartın ili Amasra ilçesinde ise termik santral kurulumu amacıyla özel bir şirket tarafından alınmış bir adet üretim lisansı bulunmaktadır.” denildi.

CHP Milletvekilli Yavuzyılmaz, “Bakanlık henüz başvuru yok diyor ancak başvuran olursa izin vermem demiyor”  dedi.

İşte Yavuzyılmaz’ın açıklaması;

“İddialar mesnetsiz değildi”

Karma Endüstri Bölgesi içindeki ‘Filyos Vadisi Projesi’ dâhilinde yeni bir termik santralin yapılacağı yönündeki iddiaları 03.06.2020 tarihinde Meclis gündemine taşıyarak, Enerji Bakanlığından yanıt talep etmiştim. Kuşkusuz, ulusal ve yerel basının gündeminde de yer bulan bu iddialar mesnetsiz değildi. Halen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının resmi sitesinde de yer alan, Filyos Limanı/Endüstri Bölgesi Bağlantıları Projesi Taslak Çevresel Ve Sosyal Etki Değerlendirme Raporunda, Filyos Vadisi Projesi kapsamında yapılması düşünülen tesisler arasında ‘termik santraller’ bulunmaktadır. Diğer yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğünün hazırladığı, Zonguldak İli 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Raporunun Enerji Üretim Stratejilerinin yer aldığı bölümünde ‘Yeni kurulacak Termik Santrallerin yer seçimi Planlama Bölgesi için büyük önem taşımaktadır. Yer seçiminde en başta Filyos Yatırım Havzasına yönlendirilmeli’ denilmektedir. Bu ve benzeri birçok raporda ısrarla Filyos işaret edilmektedir.

“Ne Zonguldak’ın ne Bölgenin tek bir termik santrale daha tahammülü kalmamıştır”

Termik santrallerin insan sağlığına olan olumsuz etkisini belki de en iyi hissettiğimiz zamanlardayız. Koronavirüsle mücadele günlerinde Zonguldak, Türkiye’nin hassas ciğeri oldu. Bunda termik santrallerin de ciddi payı vardır. Ne Zonguldak’ın ne bölgenin artık tek bir termik santrale daha tahammülü kalmamıştır. Bu konudaki endişelerimizi TBMM Başkanı Sn. Mustafa Şentop’a geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğim görüşmede de birinci ağızdan aktardım.

“Ve Zonguldak bu anlayışın eseri”

Bakanlığın, ‘bahsi geçen projelerdeki yatırımlar kapsamında Zonguldak ili sınırı içerisinde kurulması planlanan herhangi bir termik santral başvurusu bulunmamaktadır.” İfadesi kuvvetli şekilde ‘henüz’ anlamını ortaya koymaktadır. Başvurular dâhilinde projeler değerlendirilerek, hayata geçirilmesi söz konusudur. ‘Ve Zonguldak’ işte tam olarak bu anlayışın eseridir. Sürecin takipçisi olmaya, temiz yatırımları istemeye, halk sağlığı adına mücadele etmeye devam edeceğiz”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.