‘Madencilik adına Karadeniz’in akciğerleri talan ediliyor’

2009 Yılında bölge halkının bilgilendirilmeden CED raporu verildiğini ve ormanların talan edildiğini belirten çevre platformları üyeleri, madencilik adına Karadeniz’in akciğerlerinin talan edildiğini söylediler.

Doğa sever Çetin Yılmaz, “Karadeniz Ereğli'nin Gökçeler Beldesi sınırları içinde bulunan Alacaağzı mevkisindeki kuvars ve silis kumunun ormanlık bölgelerden çıkarılmasına başlanıyor.

Bu kum ”maden” için işletici firma çevre ve orman bakanlığından Ereğli, Zonguldak, Bartın Amasra Bölgelerine kadar uzanan ormanlık bölgenin tamamını bu madeni çıkarmak için kiralamış.

Bu madenin çıkarılmasında yöntem şudur: İlk önce yüzeyde bulunan ağaç ve bitki türleri kesilip temizleniyor.

İkinci aşamada bitkileri besleyen toprak kazınıyor.

50 cm derinlikte bulunan 20 cm. yüksekliğindeki maden tabakası kazınarak alınıyor.

Borcam,08.07.2009 tarihinde bölge halkını yeterince bilgilendirilmeden sessizce, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Çevresel Etki Değerlendirilmesi ve Planlama Müdürlüğü'nden TTK sahalarındaki bu alanda silis kumu ocağı ve silis kumu hazırlamak isteğiyle; CED raporu almış.

ÇED raporuna itiraz eden karşı çıkan kimsecikler olmamış bölgede yaşayan köylüler neye uğradığını anlamamış, şaşkın orman talan ediliyor.

Orman köylüleri Ormanlık alanlardan kurumuş bir “ağaç kestiklerinde” orman bekçileri tarafından yakalanan cezaevine gönderilen köylü şaşkın. Ormancıların gözetiminde bölgenin akciğerleri kesilmeye başlanmış maden işleme ve yıkama tesislerin olduğu bölgede tek bir ağaç kalmamış.

Dünyanın en zengin bitki çeşidine sahip bölgenin bitki örtüsü, kestane, çam, çınar ağaçları kesiliyor kereste yapılıyor. Zakkumlar, yaban gülleri, yaban çilekleri ve yüz altmışa yakın değişik bitki çeşidi yok ediliyor.

Zonguldak bölgesinde resmi rakamlara göre de "167.000.000 ile 206.753.000 ton rezervinde Kuvars ve silisyum madeni “cam'ın ham maddesi” olan kumun, madenin olduğu tahmin ediliyor"

Kuvars- Silit madeninin yıkama ve belli işlemlerden geçirmek için kurulan tesislerin Karadenize bol miktarda aspest zerrecşikleri saldığı biliniyor.

Kirlilik için hiç bir araştırma yapılmadığı ayrıca bir araştırma konusu olduğunu belirteyim. fiziki kirlenme gözle görülür düzeydedir.

Talan var

Ağaçlar kesilip, bitki örtüsü temizlendikten sonra çıkarılacak olan madenler Düzce iline taşınarak işlenecek, maden için bor cam yedi milyon dolarlık bir yatırım yapıyor.

Çıkarılacak olan madenin kar, üretim işletme ve ürün değerlendirmesini yapan konuyla ilgili uzmanlar bu kadar uzak mesafeye maden taşımanın hiçte karlı bir yatırım olmadığını, yatırım yapan şirketin kazanç elde etmesinin mümkün olmadığını öngörüyorlar.

Bor cam'ın asıl kazancı bölgede çok zengin olan kestane, meşe, kayın gibi ağaçların kesiminden elde edeceği karlılık olacaktır.

Kuvars ve silisyum madeninin Dünyada ve Türkiye de bol miktarda olduğunu, Camın geriye dönüştüğünü bu madenin çıkarılmasının ve işletilmesinin hiçte karlı olmadığı biliniyor. Madencilik adına Karadeniz” in akciğerleri talan ediliyor.

İktidar, Karadeniz in akciğerlerini Yandaşlara peşkeş çekmiş, minareye çalarken kılıfını da hazırlamıştır.

Dünyanın en zengin bitki örtüsü olan bölge yok olmaya, bitkiler, ağaçlar, ormanda yaşayan canlılar yok edilmeye başlanmış. kazınan topraktan sonra, bölgede maden çıkarıldıkça ağaç dikmek, ağaçlandırmakta mümkün olmayacaktır.

Biz Zonguldaklılar, bu durumu bizlerden gizleyenler, sessizce satanlar, yazmayanlar, siyasetten destekleyenler, sessiz kalanlar, rant bekleyenler, ormanlarımızı satanlar, talan edenler ile yüzleşmeyi başarabiliriz. Dünümüz bugünün ve yarınımızın habercisidir” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.