Biyokütle Santraline Karşı Büyük Eylem...

Zonguldak,Bartın ve Devrek Doğa gruplarının da destek verdiği yürüyüşlü ve basın açıklamalı eylem; Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk, CHP Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney, CHP Gökçebey İlçe Başkanı Mitat Arat, İyi Parti Gökçebey İlçe Başkanı Mustafa Arat, S.S.Gökçebey Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif Başkanı İsmail Bayoğlu, Devrek İsmet Paşa Mahalle Muhtarı Necla Esen Ak, Mustafa Çetinoğlu, CHP İl Genel Meclis Üyesi Hasan Tülübaş, CHP Belediye Meclis Üyesi Nermin Pozaklı, Gül Türkyılmaz, CHP Belediye Meclis Üyesi Mustafa Uyan, Selma Biçici, Kamil Karademir, Muhammer Cinokur, Neşe Yaslıkaya Başoğlu’nun yanı sıra yaklaşık 650 kişi katılımıyla gerçekleşti.


DOĞAMA, TOPRAĞIMA, HAVAMA, SUYUMA, SAĞLIĞIMA DOKUNMA!...
Gökçebey Platformu Başkanı Halit Karademir açılış konuşması yaptı. Gökçebey Platformu’nun hazırlamış olduğunu basın açıklamasını Faik Mekik yaptı.
Mekik açıklamasında; "Gökçebey’in Bodaç Köyü mevkiinde, Yenice Ormanlarının başladığı noktada ‘’Baz Biyokütle Enerji Santrali ve Atık Yakma Tesisi’’ projesine karşı; Zonguldak, Bartın ve Devrek’ten doğa sever, çevre dostları bir yürüyüş eyledik. Bodaç ve çevre köy sakinleriyle karşı duruşumuz daha bir güçlendi.
Gökçebey’in doğasına, havasına, suyuna gönül vermiş güzel insanlar hep bir ağızdan haykırdı. ‘’TOPRAĞIMA, SUYUMA, SAĞLIĞIMA DOKUNMA!...’’

BİYOKÜTLE (KATI ATIK) ENERJİ SANTRALİNE
NEDEN Mİ KARŞIYIZ?

• Yapılması planlanan enerji santrali başta hava kirliliği olmak üzere su kirliliğine de yol açacak.
• Kirlenen havayı soluyan, suyu kullanan başta insanlar olmak üzere Gökçebey ve çevresindeki tüm canlılar olumsuz etkilenecekler.
• Etkilenme sonucunda; başta kanser ve akciğer hastalıkları olmak üzere, alerji ve diğer birçok hastalığa davetiye çıkacak.
• Çoluğumuz/çocuğumuz, bağımız/bahçemiz/tarlamızdaki sebze ve meyveler, kümes/ahır/ağıldaki hayvanlar, kurdumuz/kuşumuz/börtümüz/böceğimiz zehirlenecek.
• Santralın bacasından çıkan kükürtdioksit gazının yol açtığı asit yağmurları yüzünden, Yenice Ormanları ölümle karşı karşıya bırakıldığı için karşıyız.
• Santralin 30 km çevresinde yaşayan insan, hayvan ve bitkiler çok daha fazla zehirlenecek.
• Kaşıntı, kızarıklık, göz tahrişi, öksürük, burun tıkanıklığı, alerjik vakalar, boğaz ağrısı ve solunum zorluğu risklerini saymıyorum bile…
• Bilim insanları, katı atıkların yakılmasından oluşan zehirli veya potansiyel zehirli 200’den fazla madde tespit etmişlerdir. Henüz tanımlanmamış daha birçok maddenin yayılmış olması çok muhtemeldir. Tanımlanmış olan kimyasalların birçoğu kalıcı veya biyoakümülatif olarak bilinmektedir. Bu kirleticilerin birçoğu kanser, solunum sistemi hastalıkları ve endrokrin sisteminin bozulması gibi çok çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

KISACA NE Mİ İSTİYORUZ?

• Zehir değil, temiz hava solumak istiyoruz.
• Doğamız, toprağımız, havamız ve suyumuz temiz kalsın istiyoruz.
• Temiz bir çevre ile temiz bir yaşam istiyoruz.
• Ölüm değil, sağlıklı bir yaşam istiyoruz.
• Gelecek güzel günler istiyoruz.

AKIL ALACAK GİBİ DEĞİL!...

• Türkiye’de yenilebilir enerji kaynakları yani temiz enerjiler arasında dünyadaki en zengin ülkeler arasında yer almamıza rağmen neden rüzgar ve güneş enerjisi Gökçebey’de tercih edilmiyor?
• Tavuk dışkısını yakarak çevremizi zehirlemek yerine; tavuk dışkısını kompostlama yöntemi ile organik gübreye dönüştürmek daha ekonomik ve akılcı bir yöntem değil mi?
• Bu yöntemle gübrede dışa bağımlılıktan kısmen kurtulmuş olmaz mıyız?
• Süzek Deresi ve Kanyonu’nu, macera ve doğa turizmine kazandırmak amacıyla yola çıkacaksın; yarı yolda vazgeçip, Süzek Kanyonu ve Macera Parkuruna gelenleri zehirleyeceksin. Pes doğrusu!...

İŞTE BUNUN İÇİN…

• Havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirleterek bizi zehirleyecek olan bu ‘’Biyokütle Enerji Santrali ve Atık Yakma Tesisi’ni İSTEMİYORUZ!
• Bu cennetin (Gökçebey’in) cehenneme dönüşmesini İSTEMİYORUZ!
• Türkiye’nin gözbebeği Yenice Ormanlarının tahrip olmasını İSTEMİYORUZ!.

 

YENİCE ORMANLARINI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE
Yenice Ormanları barındırdığı yaban hayat ve bitki çeşitliliğiyle dikkat çeken, 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından Acil Olarak Korunması Gereken 100 Sıcak Noktadan biridir. Türkiye'nin en büyük blok ormanıdır.
Kurulması düşünülen Katı Atık Enerji Santrali’nden Yenice Ormanlarına yayılacak zehirli gazlar ve asit yağmurları Türkiye’nin göz bebeği Yenice Ormanları için çok büyük tehdit oluşturmaktadır. Daha ileri boyutu ise orman ölümleridir.
YAŞANABİLİR BİR GÖKÇEBEY İÇİN,
BİYOKÜTLE (KATI ATIK) ENERJİ SANTRALİNE HAYIR!...

 

Eylem sırasında görev yapan İlçe Emniyet ve İlçe Jandarma ekibine Gökçebey Platformu adına teşekkür ederiz." dedi.
Yapılan eyleme Zonguldak ve Devrek doğa yürüyüşü ekibi gelerek destek verdiler.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.