İmar rantı oyunlarına Mahkeme ‘DUR’ dedi: Kozlu’da planlar iptal

(Özel Haber)

Zonguldak İdare Mahkemesi, Kozlu’da imar rantını oluşturacak 1. Etap, 2. Etap, 3. Etap, 4. Etap ve 5. Etap Uygulama Planlarını şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı kararını vererek planları yine iptal etti.

Yeşil alanların katledildiği imar katliamının yapıldığı Kozlu’da üst üste yapılan 1, 2, 3, 4 ve 5. Etap Uygulama Planlarına yapılan itirazı haklı gören Zonguldak İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı vererek, planları iptal kararı verdi.

Kozlu’yu şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararı olmayan kişiye ve müteahhitlere göre yapılan İmar Planları Mahkeme tarafından iptal edilirken, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ın tavrı merak ediliyor.

İşte Zonguldak İdare Mahkemesi’nin kararının bir bölümü;

Birinci Etap, 2. Etap, 3. Etap, 4. Etap ve 5. Etap Uygulama Planlarının Şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı

Taraflara tebliğ edilen bilirkişi raporuna davalı tarafından yapılan itiraz yerinde görülmeyerek raporun dayandığı teknik ve bilimsel veriler göz önüne alındığında mahkememizce hükme esas alınabilecek nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır.

Öte yandan dava konusu işlemlerin planlamaya ilişkin olması nedeniyle imar mevzuatı uyarınca tesis edilecek tüm ruhsat izin ve yapılaşma gibi işlem ve uygulamalara dayanak oluşturacağından davanın bu durumu ve uyuşmazlığın niteliğine göre dava konusu imar planları ve plan notunun uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların ortaya çıkacağı açıktır.

Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemlerin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğ tarihini izleyen 7 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere 11/11/2020 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ERDOĞAN 2 yıl önce

HAK HUKUK ADALET İŞTE AKP

Avatar
NAZLI 2 yıl önce

FTÖ CÜ RANTÇI YANDAŞ EŞ DOST AĞIR CEZA DA DOSYALI ANTALYA OTELLERİ

Avatar
Akpli 2 yıl önce

AKP son zamanlar belediye lerde hep ran İcin var kullanılıyor Anapın son dönemi ne benziyor ama yazık oluyor ülke recep Tayyip Erdoğan gibi lider bulamaz ülkeye vatan a yazılı etmeyin sayın belediye başkan ları

Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

İncivez su kaynıyor DSİ yanındaki inşaat 2.5 kat iken kat 04iken secim sonra 050 oldu bununda görün tam felaket savcılar bunlarıda görürse adelet yerini bulur şahıs a özel meclis üyesi bununda görün ilahi adalet

Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

DSİ orası sulak 9kat Allah cezanızı verecek iki sefer planla imarla oynadılar yazık insanlara

Avatar
Akpli 2 yıl önce

ANAP gibi cakma ak parti lileri sayesinde dağılır yazık lar olsun nankörlük yapanlara

Avatar
Akpli 2 yıl önce

AKP son zamanlar belediye lerde hep ran İcin var kullanılıyor Anapın son dönemi ne benziyor ama yazık oluyor ülke recep Tayyip Erdoğan gibi lider bulamaz ülkeye vatan a yazılı etmeyin sayın belediye başkan ları

Avatar
67 li 2 yıl önce

Memleketimizi mahvettiniz mütahitlere peşkeh çeke çeke bitirdiniz incivez de adamlar gökdelen dikiyor imar kimin umurunda başkan bizim başkan diyor ak partililer.ak parti rant parti mütahitlerin partisi oldu.kim dur diyecek? devletin malı deniz ak partili olmayan keriz.