AK Parti'de İhaleye girene görev yok...

AK Parti’de, ‘yenilenme’ süreci belde kongreleriyle başladı. MKYK’nın yetkilendirdiği özel heyetler ilçe ve illerde ana kademe yöneticilerini belirlerken ince eleyip, sık dokuyacakCumhurbaşkanı ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yorulan varsa kenara çekilsin. 2023 hedefleri için yenilenmeli ve tazelenmeliyiz” sözleriyle dile getirdiği Ak Parti’deki değişim süreci, bu haf tasonu nüfusu 5 binin üzerinde olan beldelerde gerçekleştirilen kongrelerle resmen başladı.Teşkilatlara hem Erdoğan’ın istediği tempoya ayak uydurabilecek isimlerin getirilebilmesi hem de FETÖ sızmalarına meydan verilmemesi için Ak Parti’de kongrelerde adaylığını koyacak isimler üç aşamalı bir elemeden geçirilerek belirleniyor.Ak Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre uygulama şöyle işliyor: “İlçe kongreleri için mahallinde, bölge ve il koordinatörlerince, il genel meclisi, belediye meclisi üyeleri, kadın ve gençlik kolları başkanlarının da katılımıyla temayül yoklaması ya da yüzyüze görüşmeler gerçekleştiriliyor.Bu süreçte temayüle katılan ya da görüşülen isimlerden ilçe başkanlığı için üçer isim vermeleri talep ediliyor.Ardından ismi en çok önerilen 10-15 aday adayı tespit edilip, bunlarla teşkilat başkan yardımcıları, bölge ve il koordinatörleri bir kez daha yüzyüze görüşme yapıyor. Görüşmeler sonucu aday adayı sayısı beşe düşürülüyor. Ardından iki elemeden geçen isimler Genel Merkez’de yeniden mülakata alınıyor.Teşkilat başkan yardımcıları, bölge ve il koordinatörleri, il başkanının da yer aldığı heyetin aday adaylarıyla yaptığı bu görüşmenin ardından, tespit edilen kriterlere uyan isme adaylık vizesi çıkıyor.”Bu kriterlere uyulacakAk Parti’nin yeni il ve ilçe başkanları ile teşkilat yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesinde şu kriterlere uyulacak:AKP, ihalecilerden, şaibelerden arınacak * İl ve ilçe yönetimlerinin yüzde 30'u kadın, yüzde 30'u gençlerden oluşacak.

*  Kamu kurum ve kuruluşlarıyla iştiraklerinde çalışanlardan parti yönetimine üye seçilmeyecek.

*  Kamu ile iş, ihale, taşeron ilişkisi bulunanlar yönetimlerde görev almayacak

* Akrabalık, hemşeri grubu ya da herhangi bir mensubiyet ön plana çıkarılmayacak

*  Şaibeye, dedikoduya fırsat verilmeyecek

* Partinin temel ilkelerine uygun kişiler belirlenecek

* Coğrafi ve demografik yapıya uygun yönetimler oluşturulacak

*  Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyeleri parti organlarına üye olamayacak.

* Yönetim kurullarında görev alacak üyeler eğitimli olmalarına önem verilecek. Yönetim Kurulu'nun en az yüzde 30'u yüksekokul mezunu olacak.

* İl ve İlçe yönetimleri demografik yapıya uygun şekilde oluşturulacak.

*  Yönetim Kurulu üyelerinin seçiminde ekonomik ve sosyal durumu, temsil kabiliyeti dikkate alınacak. KADIN VE GENÇ KOTASIİlçe-il yönetimi yüzde 30 kadın, yüzde 30 da 35 yaşın altındaki genç üyelerden seçilecek.MUHTARLAR ALINMAYACAKMuhtarlardan, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelerinden parti organlarına üye alınmayacak.EĞİTİM ŞARTYönetim kurulunun en az yüzde 30’u yüksekokul mezunu olacak.KAMU İLE İŞİ OLANLARSiyasi partilere üye olmasında yasal sakınca olmayan kişilerden, kamu kurum ve kuruluşlarında veya bunlara bağlı şirket, teşebbüs, teşekkül ve iştiraklerde çalışanlar, bu görev ve hizmetlerinden ayrılmadıkça teşkilat kademe başkanı olamayacaklar.İHALE KRİTERİÖzel veya tüzel kişilikler aracılığıyla; kamu ile iş, ihale, taşeron ilişkisinde bulunanlar da görev alamayacak.Kaynak: Yeni Akit/Ajanslar 
Anahtar Kelimeler:
Tempo Gazetesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.