BİLİM, TTK’nın maden işçisini ‘zehirlediğini’ kanıtladı….

Zonguldak’ta gerçekleştirilen Türkiye 22. Uluslararası Kömür kongresinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) göz göre göre maden işçisini kanserojen madde ile zehirlediği bilimsel olarak kanıtladı.

Havzada kullanılan köpükler 15 kat daha zehirli!
Dedeman Otel’de düzenlenen Kömür kongresinin 3. oturumunda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin TTK’nın ihale yöntemiyle aldığı kimyasal (Fenolköpük) maddenin Soma’ya göre 15 kat daha kanserojen içerdiği bilimsel verilerle ortaya koydu.

TTK yetkilileri rahatsız oldu!
BEÜ öğretim Görevlisi Mehmet Bilen’in “Yeraltı kömür Madenlerinde kullanılan Fenol bazlı Dolgu Malzemelerinin oluşturulması sırasında Açığa çıkan Kanserojen Fermaldehit gazı üzerine” yaptığı bilimsel açıklama salonda bulunan TTK Satın Alma memuru İsmail Yıldız ile TTK Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz’da buz etkisine neden oldu.

Tutuştular!
Salonda bulunan TTK yetkilileri; Soma maden ocaklarına göre TTK’da 15 kat kanser etkisine neden olan kimyasalı yıllardır ısrarla, üstelik fahiş fiyata OK Dış Ticaret ve Madencilik şirketine veren kurum yetkilileri bilimsel veriler karşısında adeta Üniversite görevlilerine hesap sordu.  Genel Müdür Muharrem Kiraz ise TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun iş güvenliği konusunda hassas olduğunu söyleyerek savunmak zorunda kaldı.

Maden İşçilerini zehirliyorlar haberi bilimsel olarak da kanıtlandı!
Geçtiğimiz yıl “Saatli bomba almışlar: Madenciye ‘öl’ demişler!”, “büyük vurguna soruşturma açacak mı?”,  “TTK’da büyük vurgun: Maden İşçilerini zehirliyor’ haberi ile yer altında kullanılan Fermaldehit ürünün firma tarafından TTK’ya yüksek rakamlarda satılarak vurgun yapıldığını ve maden işçisinin göz göre göre zehirlendiğini gündeme getirmiştik.
Vurguna seyirci kalacak mı?
Kamuoyu,  ‘TTK’nın bir kuruşunu yedirmem’ diyerek din bezirganlığına soyunan TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, OK Dış Ticaret Madencilik firmasının yüksek fiyatlarla TTK’da vurgun yapılmasına seyirci kalmaya devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

Cuma namazlarını kaçırmayan Eroğlu’nun Soma’daki özel sektör maden işletmelerinden 15 kat daha kanserojen maddeyi içerdiği ZBEÜ tarafından bilimsel olarak kanıtlanan ürün ile maden işçisinin göz göre göre zehirlenmesine seyirci kalmayı sürdürecek mi?

İşte o haberlerden bir kaçı;
TTK’da büyük vurgun: Maden işçilerini zehirliyor!

26 Mart 2021 Cuma 19:31
Özel Haber
Türkiye Taşkömürü Kurumu, yasa ve yönetmeliklere rağmen maden ocaklarındaki boşluğu doldurmak amacıyla ihale yoluyla aldığı kimyasallarla göz göre göre maden işçisini zehirlediği ortaya çıktı.
Fenol Köpük olarak bilinen kimyasal ihalesini 6 yıldır OK DIŞ Ticaret Madencilik firmasına sınır değer analiz raporlarının ‘kanserojen madde içerir’ belgelerine rağmen veren kurum yetkilileri 2020 yılında yapılan ihaleye başka bir firmanın katılması nedeniyle ihaleyi iptal ederken, iptal edilen ihalenin ardından 2019 yılında birim fiyatı 72 Euro’ya olan Fenol Köpük malzemesini 36 Euroya almaya başlarken vurgunun boyutları belgelendi.
Akciğerlerde ciddi tahribat yaptığı, Beyin, Kan ve Kolon Kanserine neden olduğu raporlara yansıyan ürünü ihale teknik şartnamesine aykırı olarak almayı sürdürüyor.
Maden işçisini yavaş yavaş zehirleyen maddeyi tüm raporlara rağmen almayı sürdüren TTK, 2020 yılında Meslek hastalıkları ve iş kazalarından dolayı 16 Milyon TL harcadığı da ortaya çıktı.
Maden İşçilerini yavaş yavaş zehirlediler…
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) kömür madenciliğinde kazı tahkimat çalışmaları sırasında oluşan boşlukları doldurmak, kömür pasajlarında izolasyonu sağlamak, kendiliğinden yanmayı önlemek ve yangın barajlarında sızdırmazlığı sağlamak amacıyla ihale yoluyla aldığı kimyasal maddenin (Fenol Köpük) 5 Haziran 2014 tarihinde 605/2014 sayılı Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan düzenleme kriterlerine aykırı olmasına rağmen maden ocaklarında kullanarak maden işçilerini yavaş yavaş zehirlediği ortaya çıktı.
Yönetmeliği yok saydılar, madencileri zehirlemeye devam ettiler…
2014 yılında AB tarafından çıkarılan formaldehit kimyasal ürünün % 0,1 oranında bulunması durumunda ürünün 1. Sınıf kansorejen madde grubunda yer almasına karşın, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) yetkilileri yönetmelik hükümlerini yok sayarak 2016 yılından bu yana ihaleyi alan OK Dış Ticaret şirketine vermeyi sürdürdü.
72 Euro’ya kimyasal veriyordu, 36 Euro’ya vermeye başladı!
TTK yetkilileri, 2016 yılından beri kullandığı ve her yıl aynı firmadan temin ettiği, AB sınır değerlerini aşan ‘fenol köpük’ alımını 2020 yılında başka bir firma olan WEBER firmasının ihaleye girmesi ile durdurdu.
Yıllardır OK Dış Ticaret şirketinden 72 Euro’ya alınan fenol köpük, WEBER firmasının ihaleye iştirak etmesi sonrası TTK yetkililerinin ihaleyi iptal etmesine neden oldu.
Başka bir firmanın ihaleye girmesinden rahatsız olan kurum yetkilileri talep ettikleri kimyasalla ilgili istenen ‘Güvenlik Bilgi Formu’nda yer alan değerlerin altının boşaltılmasına rağmen bir sonraki ihaleye 36 Euro teklif veren OK Dış Ticaret şirketine verdi.
Güvenlik Bilgi Formu’nda istenen kimyasalla ilgili tüm değerlerin detaylı tanımı yapılması gerekirken, ihaleyi yıllardır alan OK DIŞ Ticaret şirketinin ihaleyi almasına izin verildi.
Resmen suç işlediler
21.09.2020 tarihinde yapılan ihaleye WEBER Madencilik 44,90 Euro fiyat teklifi verirken, 2019 yılında birim fiyatı olarak 72 Euro veren OK Dış Ticaret Madencilik şirketi bu kez fiyatı düşürerek 36 Euro teklif verdi.
OK DIŞ Ticaret Madencilik firmasının ürün içeriğinde yer alan formaldehit maddesinden dolayı ürün 1.sınıf kanserojen olmasına rağmen kurum yetkilileri bu ihaleyi onaylayarak kanun ve yönetmeliklere aykırı hareket etti.
Bir anda 36 Euro indirim yaptı!
Avrupa Birliği Komisyonun uluslararası kimyasal kullanım sınır değerlerini belirlemesi ve Türk yasa ve yönetmelikte bu karar uygulanmak zorunda olmasına karşın TTK yetkilileri 6 yıl boyunca maden ocaklarında beyin kanseri, Kan kanseri, Kolon kanseri gibi çok ciddi hastalıklara neden olan sınır değerleri yüksek fenol köpüğü, 2019 yılında birim fiyatı 72 Euro’ya, 2020 yılında ise 36 Euro’ya aynı firmadan almayı sürdürdü.
Firmayı kayırdılar, Madencileri zehirlediler…
2016 yılından buyana kuruma, aynı firmadan, yasal sınır değerlerin üzerinde fenol köpük alımı yapan kurum yetkilileri göz göre göre maden işçilerinin sağlık ve güvenliğini hiçe sayarken, ihalenin teknik şartnamesindeki hiçbir kritere uymadığı ortaya çıktı.
İnsan sağlığına aykırı ne ararsan var!
Kimyasallarda sınır değer kriterlerinin üzerinde TTK’ya fenol köpük satışı yapan OK Dış Ticaret Madencilik şirketinin 2016 yılından 2020 yılına kadar ürünle ilgili yasal olarak düzenlenmesi gereken “Güvenlik Bilgi Formu. Narofleks Reçine” değer tespitlerinde TTK’ya verilen ürünün ‘Sağlık etkileri’ bölümünde; Soluğunda tehlikelidir. Solunum yollarında ciddi tahriş edici etki ve akciğerlerde hassasiyete neden olabilir. Nefes almada güçlük, boğazda yanma ve öksürüğe neden olabilir. Fenol buharlarının inhalasyonu ise pulmoner ödem, depresyon, bulantı, baş ağrısı, baş dönmesi ve kulak çınlamasına neden olur” ibareleri yer almasına rağmen ihaleyi aldı.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Madenci 2 ay önce

O da birşey mi Kandilli de Armutçuk müessesi yer altlarında hala dizel motor kullanıyor kömür nakliyesini hala bu dizel motorlar yapıyor tüm işçinin soluduğu bu zehirin vebalini kim ödeyecek

Avatar
Köpük zede 2 ay önce

Bu lanet köpük bir sürü madenciye zarar verdi gözü giden bacakları yanan yüzü yanan maden işçisi TTK genel müdürü suç isliyo Buna dur diyen çıkacak mı bakslim daha kaç madenci zarar görecek

Avatar
İşci 2 ay önce

Bir sorunumuzda şu şapririk betonlama yapıyoruz kuru ve ıslak beton olmak üzere 2makina var kuru püskürtme betonda göz gözü görmüyor bütün çimento tozunu ve toz sıka dediğimiz kimyasalı ciyerimize çekiyoruz ıslak puskurmede işe sıvı sıka dediğimiz kimyasal sertleşticisi var büyük varil bidonlarda etiketinde şöyle yazıyor kapalı ortamlarda kullanılamaz diye ona rağmen kim anlaşma yaptıysa Allah......... Desenize emekliliği mezarda görecez yada sürüne sürüne olecez

Avatar
Isci 2 ay önce

Aynen oyle bizleri goz gore gore zehirliyorlar bende arkadaslarimla beraber ayni kaderi yasiyorum goz gozu gormeyen ortamda sika denilen zehirli maddeyi soluyoruz burden yetkilere sesleniyorum bizlerinde coluk cocugu var bir an once bu ise cozum bulunmali yoksa bizler goz gore oluyoruz

Avatar
Sesamos 2 ay önce

Daha görünmeyen ne zehirler var
Yeni başlatılan çalışmalar koradon muhessesinde ana galeri açılırken maliyeti yüksek olduğu denilerek Demir bağ takimat yapılmaktan baz geçildi şuan takimatsiz ilerlemesi yapılıyor geriden saplama ve beton atılıyor çabuk donması için Sika adı verilen kimyasal kullanılıyor
Çalışanların rahatsız olmasına rağmen is sağlığı ve yetkili mühendis müdürler göz yumuyor
Bunuda araştırın

Avatar
Köpük zede 2 ay önce

Saptirik sıka kimyasalı TTK Ocak içinde zehir saciyo işçi ölüme itiliyo bu sebepten ölüm olursa iç organları zarar gören olursa sorumlusu kim olacak yazık olsun saçma baskın sisteme saptirik ve köpük zehirliyo buna dur denilmesi gerekiyor

Avatar
? 2 ay önce

2019 yılında çinlilerden aldıkları kuru püsķürtme makinalariyla yer altında betonlama yapılıyo yan yana calisan iki kisi bir birini goremez halde sıka denilen toz madde de cimento tozu da cigerlerimizi yiyip bitiriyo itiraz etmemize ragmen hala daha calisilmaya devam ediliyo birinin bu ise acilen dur demesi lazim madenci ölüme mahkum edilmis resmen yetkililere duyurulur

Avatar
Vatandaş 2 ay önce

Hasta olan üniversitenin bu raporuyla dava açabilir