CHP, 99. kuruluş yıldönümünü kutluyor...

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Başkanı Murat Pulat, CHP’nin 99. Yılını kutladı.
Pulat yaptığı açıklamada, “9 Eylül, ülkemiz için çok önemli iki yıl dönümünün tarihidir.
15 Mayıs 1919 yılında Yunan güçleri tarafından işgal edilen İzmir'e, 9 Eylül 1922'de Türk ordusu  zaferle girmiştir.
26 Ağustos'ta başlayan Türk taarruzu, 30 Ağustos'ta tam bir zaferle Yunan ordusunu bozguna uğratmıştır.
O tarihe kadar Anadolu’da işgallere karşı dağınık olan düşünce ve örgütlenme biçimleri mevcuttur. İzmir’in işgali Anadolu insanın direniş ve karşı koyuş düşüncesini körüklemiş, İstanbul'da başlayan işgali protesto mitingleri Damat Ferit hükümetinin düşmesine sebep olmuş, örgütlenme ve protesto mitingleri Anadolu'nun en ücra köşelerine kadar yayılmıştır.
Mustafa Kemal Paşa'nın ordulara 1 Eylül'de verdiği tarihi "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri" emriyle Türk ordusunun İzmir'e girmesi; Mudanya Ateşkes Antlaşması ve sonrasında Lozan Barış Antlaşması'na uzanan süreci başlatması dolayısıyla Milli Mücadele'nin sona ererek Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin simgesi olmuş çok önemli bir tarihi olaydır.
9 Eylül, Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde de çok özel bir gündür. İzmir’i kurtardıktan bir yıl sonra, 9 Eylül 1923’de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Partimizin kuruluş dilekçesini, Halk Fırkasının Genel Başkanı sıfatıyla, İçişleri Bakanlığı’na vermiştir.
Bugün, Cumhuriyet Halk Partisi 99. yaşını  kutluyor.
Kurtuluş Savaşı kahramanlarının savaş meydanlarında kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin köklerinde, ülkemizin kurtarıcısı ilk genel başkanımız, en büyük yol göstericimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün imzası var.
Tebaadan vatandaşlığa, padişahlıktan Cumhuriyet’e geçişi sağlayan kadrolar var. 
Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Kuvâ-yı Milliye var.
Samsun’da başlayan İzmir’de zaferle taçlanan o büyük savaşın kahramanları var. Devrimler var, kalkınma var, aydınlanma var, demokrasi var, çağdaş akıl var.
Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizin geçmişi ve geleceğidir, demokrasinin teminatıdır. 
Ülkemizin yaşadığı tüm sorunlara rağmen hiçbir vatandaşımız umutsuzluğa kapılmasın, sorunları çözecek kadrolarıyla  Cumhuriyet Halk Partisi var. 

2023 yılında partimizin ve Türkiye Cumhuriyetinin 100.yılını kutlayacağız.100 yıllık devletimizi 20.yıldan beri yöneten AKP hükümeti ülkemizi ekonomiden, sağlığa, eğitim ve öğretimden, adalet ve hukuka, insanca yaşam hakkına kadar her alanda yerlerde süründürmektedir. Yapılacak Genel Seçimlerde ülkemizi bu bataktan çıkarıp 2. Kurtuluş Savaşını vererek Türkiye Cumhuriyeti Devletini itibarlı ve yaşanabilir bir vatan yapmak tek amacımız olacaktır. 

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dileği doğrultusunda “Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde, müreffeh bir ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak” için var gücümüzle çalışacağız. 
Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak, geçmişten devraldığımız mirasın büyüklüğü, geleceğe olan borcumuzun sorumluluğu ile ülkemize sahip çıkmaya, bu uğurda aşkla ve şevkle çalışmaya devam edeceğiz. 
Bu duygu ve düşüncelerle  İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunu ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin 99. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu mücadeleye emek verenleri minnet ve saygıyla anıyorum. 

 

Anahtar Kelimeler:
Murat PulatZonguldakCHP
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.