GMİS'e bu sözlerle saldırdı: 'Haddini bil!'

Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen kazanın ardından Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir tutuklanınca yerine Armutçuk Müessesi Müdür Yardımcısı Cüneyt Yamudi atandı. Ancak Yamudi’de görevden alınınca madenciler eylem yaptı.
İşçiler adına açıklama yapan Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şube Başkanı Ümit Çınar ise atamalara müdahil olan Enerji Bir Sen sendikasına tepki gösterdi. Liyakatsiz atamaların bedelini maden işlerinin ödemek zorunda kaldığını söyledi.
TTK’yı adeta ahtapot gibi saran ve liyakatsız yöneticilerin iş başına getirilmesi için siyaseti alet eden Enerji Bir Sen Zonguldak Şube Başkanı Sedat Güngör ise, Çınar’ın ‘liyakatsız atamalar tasarlayan Sendika yüzünden maden işçisi ölemez’ açıklaması karşısında adeta çılgına döndü.
Enerji Bir Sen Başkanı Sedat Güngör, GMİS Amasra Şube Başkanı Ümit Çınar’ı kastederek “Haddini bil” derken, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil'in hadbildiren bu sözlere nasıl bir tepki vereceği merak ediliyor.


İşte Sedat Güngör’ün o açıklaması;

Biz bu zamana kadar hiç bir zaman İşci Sendikamızın müdahil olduğu baş çavuş ve Seflerle ilgili eleştirel tek kelime etmedik vede etmeyiz.  Ama İşci Sendikamızın bir şube başkanının da haddini aşan ve malüm çevrelere malzeme veren açıklamalarını da asla tasvip vede kabul etmeyiz.  Herkes haddini bilmeli, ağzından çıkana dikkat etmelidir.  Enerjisini malüm çevrelerin ideolojilerine göre değil   Temsilcisi olduğu kitlenin hak ve menfaatlerini korumak yolunda harcarlarsa, kanımca daha doğru bir iş yapmış olurlar.  Biz bir yandan temsil ettiğimiz üyelerimizin hak ve menfaatlerini korurken,  Diğer yandan da yetkili olduğumuz bütün kurumlarda İş güvenliğine,İş verimliliğine ve İş barışına da çok önem veriyoruz.  Öte yandan bir Sivil toplum kuruluşu olarak,  Her hangi bir konuda bizden görüş isteyen makamlara ve çevrelere de, istedikleri konu hakkında görüşlerimizi hiç çekinmeden bildiriyoruz.  Gerisi o konuyu halledecek, o konuda karar verecek makam ve Siyasi İktidarın tercihine vede takdirine kalmıştır.  Biz yönetimin verdiği kararı sorgulayacak durumda değiliz. Ama diğer yandan bir bakıyoruz ki,  Bazı malüm çevreler tarafı oldukları kişi veya kişiler atanamadı diye, İş barışının bozulmasına zemin hazırlayacak, İşci kardeşlerimizi yönetimle karşı karşıya getirecek eylemler içine giriyorlar.  Bu yanlış ve zararlı zihniyeti de asla tasvip etmiyoruz.  Biz Enerji Bir SEN olarak bu zamana kadar,kuruma, İş barışına ve Ülke barışına zarar verebilecek hiç bir eylemin içinde ve tarafında olmadık,  Bundan sonra da olmayacağız.  Biz, Kınayıcılaŕın kınamasından korkmadan, Üyelerimizin hak ve menfaatlerinden asla taviz vermeden,  Milletin Değerlerinden uzak,  İş yeri ve Ülke huzurundan hoşlanmayan,  Kendilerinden başkasını yeterli görmeyen, Jakoben, tepeden bakan, mandaci zihniyete karşı mücadelemizi her alanda gösterdik,  Göstermeye de devam edeceğiz.  Bizler, Şahsım, üyelerimiz ve Enerji bir SEN aleyhindeki bu yalan ve iftira kampanya sahiplerini ve o zihniyeti de çok iyi biliyoruz.

Peki GMİS Amasra Şube Başkanı Ümit Çınar, Madencilerle yaptığı eylemde  ne söylemişti;
Çınar, “Biz, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi'nde çalışan madenciler olarak liyakatsiz atamaların bedelini arkadaşlarımızın canlarıyla ve büyük bir acıyla ödedik.

Kazanın en önemli nedenlerinden birinin yetersiz idari yönetimden kaynaklandığını düşünüyoruz. Bu nedenle kazada ihmali bulunanların en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyoruz” dedi.

“LİYAKATSİZ ATAMALARIN BEDELİNİ İŞÇİLER ÖDÜYOR”

Atamaların siyasi görüşe ve hangi sendikaya üye olduğuna bakılarak yapıldığını ileri süren Çınar, “Yapılan bazı atamalara karşı çıktık. Bu itirazımızı idareye yazılı olarak da bildirdik. Tüm uyarı ve itirazlarımız görmezden gelinmiş, bir memur sendikasına yakın olan Müessese Müdür Yardımcısı korunmuştur. Uyarı ve itirazlarımızdaki haklılığımız ne yazık ki yaşadığımız büyük acıdan sonra ortaya çıkmıştır.

Kazanın ardından Amasra Müessesesi'ni ayağa kaldırmak amacıyla, madencilik konusunda büyük tecrübesi bulunan, tahlisiye gibi çok daha riskli bir görevde bulunan, dünyanın bir çok ülkesinde iş güvenliği ve tahlisiye yarışmalarına katılan, madencilik ve iş güvenliği alanında çok sayıda makalesi bulunan, bu başarılarıyla dünya madencilik camiasında adından söz ettiren, Cüneyt Yamudi, Kasım ayı başında Müessese yönetimine geçici görevle atanmıştır. Ancak Cüneyt Yamudi müdürümüzün geçici görevi bu hafta sonlandırılmıştır” diye konuştu.

“LİYAKATSİZ ATAMALARI DİZAYN EDİYOR”


Hükümete yakınlığı ile bilinen Enerji Bir Sen'in liyakatsiz atamalardan sorumlu olduğunu dile getiren Ümit Çınar, “Lliyakatsiz idari yapılanmayı dizayn eden bir memur sendikası, yaşanan büyük acıdan yine ders çıkarmamıştır ve müessese idaremizi yine liyakate dikkat etmeden sadece kendi siyasi görüşlerine uygun olarak dizayn etmeye çalışmaktadır.

Bedeli arkadaşlarının canıyla ödemiş biz maden işçileri, müessesemize yapılacak atamaların, bir memur sendikasının dayattığı siyasi bir anlayışa göre değil liyakate göre yapılmasını istiyoruz. Yapılan atamalarda liyakate bakılmamasının bedelini biz ödemek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.
 

Anahtar Kelimeler:
Haddini Bil!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ethem 2 ay önce

Ümit Çınarın doğru söyledikleri işlerine gelmeyince had bildiriyorlar orda durun kimin haddini bilmesi gerekiyor.ttkyı batıran sizin politikalarınız degülmü

Avatar
Aw 2 ay önce

Sedat Güngör haksızsın kulis arkasında kendi adamlarını atayamassın

Avatar
madenci 2 ay önce

GENEL MÜDÜRLÜĞE ATANAN BİLGİLİ, BECERİLİ, AHLAKLI INSANLARDA VAR;
APK DAİRESİ BAŞKANLIĞI : MUSA ŞEKERCİ
DESTEK HİZMETLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI : NİZAM ÇEBİ
MUHASEBE DAİRESİ BAŞKANLIĞI : GÜRSEL ÇEBİ

Avatar
Madenci 2 ay önce

Yiyin birbirinizi ete para vermeyin...

Avatar
Emekci 2 ay önce

Sedat ve gazim lise öğrencilik hayatları dev yolcu o yüzden şimdi dinci görünüm adı altında gizli solculuklarini tam oynuyorlar.akp yo Zonguldak'ta bitirdiler geçmiş olsun