Hak gaspına uğrayan işçi ve vatandaşların yanındayız…

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda  (TTK) yer üstünde çalışan işçiler arasında yaşanan adaletsizlik DEVA Partisi’nin de gündemine girdi.

İl Başkanı Fatih Keleş, “Bu sorunun çözümü konusunda kademeli olarak 10 yıllık hizmet süresini dolduranların günlük brüt çıplak ücretlerinin %100 yükseltilmesi, 5 yıllık hizmet süresini dolduranların %95’ine yükseltilmesi ve 0-5 yıllık çalışanlarında günlük brüt ücretlerinin yüzde %90 yükseltilmesi gerekmektedir” dedi.

İşte Fatih Keleş’in açıklaması;

Ülkemizde elbette bir yönetim vardır ve bu yönetimin adıda KÖTÜ YÖNETİM'dir. Kötü yönetim ülkemizde adaleti, demokrasiyi, özgürlükleri, hukuku küçük ortaklarıyla birlikte nasıl yerle bir etmişse; ekonomiyide yerle bir etmeye devam etmektedir. Vatandaşımız yerle bir olan ekonominin ve pandeminin etkileri sebebiyle büyük sıkıntılarla boğuşmaktadır.

Ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de sıkıntılarla boğuşan gruplar vardır. Bu gruplardan biride görüşmelerde bulunduğumuz, sık sık sıkıntılarını dinlediğimiz TTK yer üstü çalışanlarıdır.

TTK yer üstü çalışanlarının ücret adaletsizlikleri de büyük bir sorun haline gelmiştir. Zonguldak’ta siyasetçiler ve kurum amirleri, müdürleri bu büyük sorunu görmezden gelmektedir. Özellikle siyasetçiler seçim dönemlerinde verdikleri sözleri unutmaktadır. Bu şehre olan sorumluluklarını bir kenara atıp adam asmaca derdine düşmektedirler. Kendi siyasi çıkarları ve iç hesaplaşmalarını bir kenara atıp memlekete ve vatandaşa hizmet etmeyi akıl edememektedirler.

TTK işyerlerinde, yerüstü kaydı ile çalışan işçi kardeşlerimizin en alt kademede almış oldukları ücret seviyeleri şuan asgari ücret ile aynı seviyededir. Asgari ücret artışına gidilmesinin hemen ardından asgari ücretin altında kalan işçi arkadaşlarımızın ücretleri asgari ücrete sabitlenmiş durumdadır. 2006 yılında imzalanmış olan protokol ile en son işe alınmış işçilerin %50’sine denk gelecek şekilde işe alımların yapılması kararı imzalanmıştır lakin bu büyük bir hatadır. Aynı işyerinde çalışan, aynı işi yapan işçilerimizin farklı ücretler alması iş barışını bozmaktadır. İktidar yetkilileri böylesine sıkıntılı bir dönemde emekçi arkadaşlarımızı önemsememektedir.

Şuanda yer üstünde çalışan en düşük yevmiye brüt 119,25 TL ve en yüksek yevmiye ise 209 TL arasında işçilerimiz çalışmaktadır. Soruyorum bunun neresinde iş barışı vardır. Hükümetin milletvekilleri 2006 yılından itibaren süre gelen bu sorunla ilgilenmemiştir. Halbuki bu sorunu diğer illerde TCDD işçilerinin sorunları kıdeme göre yapılarak çözülmüştür. Bir an evvel önümüzdeki Toplu sözleşme görüşmelerinde TTK yerüstü çalışanlarımızın ücret sorunlarının çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

DEVA Partisi olarak TTK yer üstü çalışanlarımızın ve hakkı gasp edilen tum işçi ve vatandaşlarımızın yanında olacağımızı bildiriyor ve hukuki ortamda da takipçisi olacağımızı taahhüt ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.