İşte rakamlarla TTK: Dibe vurdu!

TTK yönetiminin görevde olduğu son 4 yıl içerisinde zarar her geçen gün artıyor, üretim her geçen gün azalıyor. Yeni açıklanan TUİK verilerine göre Taşkömürü üretimi bir önceki aya göre % 9.5 önceki yılın aynı ayına göre % 10.8 oranında  azaldı. Daha önceki senelerde ve aylarda da durum farklı değil.

TTK Genel Müdürü Kazım EROĞLU 19/04/2017 tarihinden itibaren görevinin başında tam olarak 4 yılını doldurmuş bulunuyor.

Her sene , her ay zarar artıyor, üretim düşüyor Kazım Eroğlu çözüm bulamıyor.

Genel Müdür göreve geldikten yaklaşık 2 yıl sonra TTK tarafından bizzat yayınlanan faaliyet raporuna göre;

2018 de  859.179 bin TL olan dönem zararı %23,7 oranında artarak 2019 da 1.111.005 Bin TL’ye yükseldi.

Üretim daha da kötü; 2019 yılında 5 müessesede programa konulan hedeflerden hiç biri tutturulamadı.

TTK da 2019 yılı     tuvenan kömür üretim hedefleri ve gerçekleşen üretim

Muessese         program           gerçekleşen

Armutcuk         198.702           148.978

Amasra             149.898           130.640      

Kozlu                 368.769           288.550

Üzülmez            348.849           298.940

Karadon             560.001           465.863 

     Kazım Eroğlu 21 Haziran 2018 de yaptığı açıklamada “Üretimde artışı hedeflediğini belirtirken “Kurum olarak kendi yapılanmamıza gelirsek, bizim yol haritamız yüzde yüz eski sistem ahşap direk ve tahkimat, kazma kürek ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bizim yeraltında şu anda üretim yaptığımız alanların toplam uzunluğu 2 kilometre. 2019 yılı sonunda bahsettiğimiz alanın 700-800 metresini yarı mekanize veya tam mekanize üretim bandına getirmek istiyoruz. Şu andaki yaptığımız ihaleler bunu sonuçlandıracak mahiyette. 2021 yılına kadar, aldığımız işçiler ve emeklilik oranları bizi sıkıntıya sokmaz ise 2021 yılında 2 milyon 100 bin tonluk bir üretim hedefliyoruz. Bunu nasıl yapacağız? Kişi başına üretim şu anda 700 kilogram. Bunu biz 1200 ile 1400 bandına çıkarmak istiyoruz” demişti.

2019 yılında 1 milyon 300 bin ton üzerinde iken, 2020 yılında  toplam 1 milyon 170 bin ton  üretim yapıldığı düşünüldüğünde;

Bugüne kadar Enerji Bakanlığının  performans değerlendirmesi için kendi koyduğu hedefler dahil hiçbir hedefi tutturamayan  Kazım Eroğlu’nun 2018 de söylediği 2021 yılında 2 milyon 100 bin ton üretim yapacağız hedefi için bugün ne söyleyecek merak ediliyor.

Genel Müdür sorulara yanıt vermiyor

Göreve geldiği 4 yıllık süreden beri  kendi istediği gazeteciler ile özel diyaloglar kuran Genel Müdür kurumu ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirme amacı ile Bilgi edinme kanunu çerçevesinde kendisine mail yolu ile sorduğumuz sorulara cevap vermedi.

Üzerinden aylar geçmesine rağmen bilgi edinme kanununu çerçevesinde sorduğumuz ve genel müdürün cevap vermediği sorulardan bazılarını kamuoyunu bilgilendirme adına açık olarak tekrar soruyoruz.

  1. Pandemi süresince kamu kurumlarında esnek çalışma uygulanarak saat 10 da başlayıp saat 16 da sona eren memurların mesai saati uygulamasına kurumunuzda neden uygulanmadı?
  2. Göreve geldiğinizden bu yana yıllık ortalama da kömür üretiminin arttığı bir önceki yıla göre zararın hiç değilse sabit tutulabildiği bir yıl var mı?
  3. Ehliyetine el konulan kişilere araba kullanma hakkı olmamasına rağmen şoför maaşı ödenmesi yasal mı? Bu konuda Personel Daire Başkanlığına talimat verdiniz mi?
  4. Kurumda küçülmeye giderken idari bir birimde teknik eleman olması sebebiyle  kişiye özel olarak yeni bir şeflik açtığınız doğru mu ?
  5. İç denetçi olabilme şartlarını sağlayamayan  Enerji bir sen yöneticisi için iç denetçi yönetmeliğinde değişiklik yaparak resmi gazetede yayınlatıp daha sonra iç denetçi yaptığınız, Üstelik daha önce iç denetçi olanlar için kurumunuz tarafından eğitim ücreti ve harcırah ödenmez iken bu kişinin özel eğitim ücretinin kurum tarafından ödendiği ve ayrıca bu süre boyunca kurumdan harcırah aldığı doğru mu?

Bu arada  Genel Maden işçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil Karadon müessesesinde yaşanan 3 günlük elektrik kesintisi için ‘TTK tarihinde ilk defa ocakların elektrik kesintileri ile kesildiği bir ilktir’ diyerek yönetimin başarısızlığı konusunda tarihe not düşmesi konusunda da kamuoyu Genel Müdürden bir açıklama bekliyor.

Köpük işi de ayrı tabi !

Anahtar Kelimeler:
TTKZonguldakKazım Eroğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.