Karaelmas OSGB’nin ihmali var mı?

(Özel Haber)

TTK’da kullanılan kimyasal maddeler, kurumun İş Sağlığı ve Güvenliği hizmet ihalesini alan Karaelmas OSGB’nin de sorumluluğunu ne kadar yerine getirdiği sorularını gündeme taşıdı.

İhaleyi aldı, sorumluluğunu yerine getiriyor mu?

Formaldahit Fenol Köpük ihalesindeki adrese teslim ihale ve Güvenlik Formlarında yer alan kanser etkisi ile gündeme gelen Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda, kurumun işyeri hekimliği hizmet ihalesi yoluyla alan Karaelmas OSGB’nin kullanılan kimyasal maddeler nedeniyle sorumluluğunu ne kadar yerine getirdiği sorularını da beraberinde getirdi.

Maden Mühendisleri Odası Başkanı baba,

Karaelmas OSGB’nin sahibi oğul!

OK Dış Ticaret şirketinin kuruma sunduğu güvenlik bilgi formlarında açıkça ürünün kansere neden olduğu bilgisi yer almasına rağmen TTK’nın iş yeri hekimliği ihalesini alan TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Çağlar Öztürk’ün oğlu Utku Öztürk’ün sahibi olduğu Karaelmas Ortak Sağlık Güvenlik Birimi OSGB’nin madencilerle ilgili görev ve sorumluluğu yerine getirip getirmediği merak uyandırdı.

TTK ile ilgili her gelişmede basın açıklaması yaparak gündeme getiren Zonguldak Maden Mühendisleri Odası Başkanı Çağlar Öztürk’ün TTK’nun kullandığı kanserojen içeren kimyasallar konusunda ve maden işçilerini meslek hastalığına neden olan gelişmelerle ilgili hiçbir açıklamada bulunmaması baba-oğul ilişkisini de gündeme getirdi.

Sorular yanıt bekliyor!

TTK yetkililerinin ve GMİS’in sessiz kaldığı “Madenciler göz göre zehirleniyor” haberlerinin ardından asıl sorulara yanıt vermesi gereken Karaelmas OSGB’nin ihaleyle aldığı sorumluluğunu ne kadar yerine getirdiği sorularını gündeme taşıdı.

İşte o sorular;

İşverenin, İşçiyi kanserojen madde ile çalıştığına dair bilgilendirdi mi?

İşçiye eğitim verildi mi?

Maden işçisine oluşacak meslek hastalıklarına yönelik bilgilendirme yapıldı mı?

Dikkat edilmesi gereken ve alınması gereken önlemler hakkında işçi bilgilendirildi mi?

Kullanılan kanserojen ürünlerin güvenlik bilgi formlarını ve gerekli dökümanlar işçiye temin edildi mi?

Personelin maruziyet kayıtlarını tuttu mu?

İşçinin kanserojen maddeyle ne kadar süre etkileşimde kaldığını kayıt altına aldı mı?

Bu kayıtların 30 yıl saklanması gerektiğini biliyor mu?

Kimyasalın ortam ölçümleri yapıldı mı?

Ortam ölçümlerinin ne zaman, nerede, ne sıklıkla yapılacağını belirledi mi?

Bu ürünü kullanan ya da temasta bulunan işçilerin idrarında, kanında hangi maddelere ne sıklıkla bakılacağını belirledi mi?

Kanserojen madde içeren kimyasalın işyerinde kullanılması yada kullanılmamasıyla ilgili rapor düzenlendi mi?

Bu kimyasalın işyerinde nasıl kullanılması gerektiği, hangi hava akımında ve hangi donanımla kullanılacağına dair hangi işlemleri yaptı?

Kimyasal ürün kullanılan işyerinde maden işçilerine kanser taraması yapıldı mı?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Madenci 67 1 yıl önce

Karaelmas osgb TTK iş yeri hekiminin maaşlarını resmiyete Tamamını göstermiyerek vergi kaçırdığını araştırsanız nasıl vergi kaçırdığı görülecektir bu konuda hekimlerin görüşü TTK sağlık Md tarafında alındı TTK sağlık Md üstümü kapağı.