Karar açıklandı: Maske zorunlu mu, değil mi?

Zonguldak İl Hıfzıssıhha Meclisi kararı açıklandı. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz başkanlığında alınan karara göre toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kalkerken sağlık kuruluşlarında kullanımına devam edilmesi kararı verildi.

İşte o karar; 

İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. Maddesi gereği 30.05.2022 tarihinde İçişleri Bakanlığının 30.05.2022 tarih ve 30939 sayılı Genelgesi doğrultusunda İlimiz Valisi Mustafa TUTULMAZ başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararları almıştır.

İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 27.04.2022 tarih ve 11 nolu Kararında “toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarının kapalı alanlarında yeni bir karar alınıncaya kadar (günlük vaka sayısı 1000’in altına düşmesi halinde) maske kullanma zorunluluğuna devam edilmesi” belirtilmişti. Sağlık Bakanlığının 30.05.2022 tarih ve E-13588366-149 sayılı yazısında; son 3 günde ülkemizdeki vaka sayılarının 1000’in altında olduğu ifade edilerek toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğun kaldırılması ancak sağlık kuruluşlarında maske kullanımına devam edilmesi istenilmektedir.

             Bu çerçevede;

             1. Toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğuna ilişkin uygulamaya son verilmesine,

             2. Sağlık kuruluşlarında maske kullanım uygulamasına devam edilmesine,

              Alınan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenlere Kabahatler Kanununun 32. Maddesine göre 581 TL (Beş yüz seksen bir Türk Lirası) idari para cezası verilmesine, bu cezaya emir veren Vali veya Kaymakamlar tarafından karar verilmesine, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin TCK 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.