Promosyon olmadı, İşçi aldıracaklar!

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, 25 Ocak 2023 tarihinde Ankara’da TTK ve MTA’ya işçi alımı ve görüşmelerine başlanacak olan toplu iş sözleşmeleriyle ilgili çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) 30’uncu Dönem, Maden Tetkik Arama Kurumu’nda (MTA) 20’nci Dönem Toplu İş Sözleşmeleri ile TTK ve MTA’ya işçi alımları için çalışmalarını sürdüren GMİS Yönetimi, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ı TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nde, AK Parti Milletvekili Polat Türkmen, AK Parti Milletvekili Ahmet Çolakoğlu ve AK Parti Milletvekili Hamdi Uçar ile CHP Milletvekili Ünal Demirtaş ve CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ı TBMM’de ziyaret etti.

Ziyaretlerde Emeklilikler nedeniyle TTK’nın işçi açıklarının büyüdüğüne dikkat çeken Yeşil, dünyada yaşanan enerji krizinin yerli ve milli kaynakların önemini daha da artırdığını belirtti. Yeşil, “TTK’daki işçi açıkları nedeniyle 5 işçinin yapması gereken işi 3 işçi yapıyor. Hem üretimi artırarak stratejik kaynak olan taşkömürünü ülkemiz ekonomisine ve sanayisine kazandırmak hem de iş sağlığı ve güvenliği zafiyetini ortadan kaldırmak için TTK’nın işçi açıklarının giderilmesi gerekiyor. MTA’nın daha aktif hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için de kuruma kalifiye eleman alınmalı” dedi.

TTK’da 30’uncu dönem, MTA’da 20’nci dönem toplu iş sözleşmelerinin görüşmelerine önümüzdeki günlerde başlayacaklarını hatırlatan Yeşil, “TTK’da özellikle yerüstünde ve MTA’da çalışan arkadaşlarımızın düşük ücret ile yeraltında çalışanların sanatları arasındaki ücret sorunlarının çözülmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eşit işe eşit ücret talebimiz var. Bu çalışmalarımıza destek olmanızı ve katkı vermenizi bekliyoruz” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, TTK ve MTA’ya işçi alımı için çalıştığını, toplu iş sözleşmelerinin ise işçileri memnun edecek şekilde en kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Milletvekilleri de TTK ve MTA’ya işçi alınması gerektiğini belirterek GMİS’in çalışmalarına destek ve katkı vereceklerini ifade ettiler.

GMİS Yönetimi; Atalay, Türkmen, Çolakoğlu, Uçar, Demirtaş ve Yavuzyılmaz’ı 4 Şubat 2023 tarihinde yapılacak olan Sendikalarının 12’nci Olağan Genel Kurulu’na davet etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sendika 1 hafta önce

Yevmiyeli mühendisle kazmacı yedeği arasında hiçbir ücret farkı yok. Mühendise sorumluluk veriyorsun yedekle aynı ücreti alıyor. Bu da kazmacı yedeğinin '' nede olsa maaşda bir değişiklik yok neden ustalık yapıyım '' düşüncesinde olmasını sağlıyor.ayak nezaretçisi, vardiya mesulü ve şefler arasında durum aynı..Hiçbir fark olmaması iş barışını bozuyor. Mühendis tekniker şef vardiya mesulü ayak nezaretçisi postabaşı usta yedek yevmiye aynı hangi kamu kurumunda var bu durum bir tane örnek gösterilsin

Avatar
tekbenmi 1 hafta önce

Arkadaşlar Hakan Yeşil beyin sendika başkanı olduğu aklıma gelince ikiye yarılıyorum gülmekten.Ya be güzel işçi kardeşlerim tamam anladım herkes ileriyi düşünemez yada analiz yapamaz ama kardeşim gözdemi yok sizde baksanıza ya fotoğrafa….

Avatar
Gerçekçi olalım 1 hafta önce

Yıllardan beri dönem dönem işçi alınıyor hangi dönemde alınan işçiden sonra üretim arttı? En son gelen bir önceki muameleyi rahata kavuşturur. Yıllardır ttk da olan bu. Adam alınsa ne olacak üretim yine aynı kalacak.sendikacıların derdi üye sayısı düşmesin koltugumuzu koruyalım çabasıdır.