”Üzülmez Kültür Vadisi” için imzalar atıldı...

Zonguldak Çınartepe Mahallesi Muhtarı Okan Girgin, Zonguldak İl Özel İdaresi’nin başvuru sahibi olduğu “Üzülmez Kültür Vadisi” projesine ilişkin güdümlü proje desteği sözleşmesi Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Bartın Valisi Sinan Güner tarafından imzalandığını açıkladı.

Muhtar Girgin;Üzülmez Vadisi projemiz Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş beyefendi tarafından imzalanmıştır. Şu ana kadar bu projeye emek sarf eden Valim Erdoğan Bektaş ve daha önceki valilerim Ali Kaban ve Ahmet Çınar beyefendilerine BAKKA Genel Sekreterim, yöneticilerine, İl Özel idare yöneticilerine, TTK yöneticilerine, Zonguldak belediyesi yöneticilerine, bu projeyi gündemde tutan medya mensuplarına, destek veren muhtarlarımıza ve tüm emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz. Şehrimize ve bölgemiz Üzülmez’e hayırlı olsun.

Zonguldak İl Özel İdaresi’nin başvuru sahibi olduğu “Üzülmez Kültür Vadisi” projesine ilişkin güdümlü proje desteği sözleşmesi Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Bartın Valisi Sayın Sinan GÜNER ile Zonguldak Valisi Sayın Erdoğan Bektaş tarafından imzalandı.

Proje kentin sosyal ve ekonomik belleğinde önemli yer edinmiş endüstri yapılarının; görsel önemlerine, dönemlerine ait niteliklerine ve şehrin endüstriyel tarihine dikkat çekilmesini sağlayarak, güncel mekânsal ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden ilerlendirilmesini, böylece atıl vaziyette olan endüstriyel yapıların toplumsal hayatın bir parçası haline getirilmesini amacıyla ön çalışmaları başlatılan projenin geliştirme çalışmaları 2018 yılında tamamlanmıştır. Proje geliştirme çalışmalarını takiben 2019 yılında proje başvurusu sunulmuş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayını müteakip 15 Mayıs 2020 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.

Proje kapsamında, Zonguldak ili Merkez ilçesi Üzülmez Mevkiinde Üzülmez Eski Lavuar Binası ve Eski Atölye Binasına işlev kazandırılması planlanmaktadır. Proje ile Zonguldak ilinde kent belleği ve kent hayatını zenginleştirmek, kentin endüstriyel mirasının deneyim turizmine kazandırılması amaçlarına hizmet edecek şekilde proje konusu alanın yeniden işlevlendirilmesi amaçlanmaktadır. Projenin başvuru sahibi Zonguldak İl Özel İdaresi olup süresi 24 aydır. Projede Zonguldak Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanlığı, Zonguldak Belediyesi, Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü iştirakçi olarak yer almaktadır. Proje kapsamında açık otopark, kent parkı, çocuk oyun alanı, peyzaj alanları, gezi tüneli, etkinlik alanları, meydanlar, Derebaca deneyim yolu, kültür atölyesi, müze-restoran, Jeopark müzesi gibi alanlar oluşturulacaktır. Bu faaliyetler kapsamında proje toplam bütçesi 19.715.015,98 TL olup, Ajans destek tutarı 9.998.732,09 TL’dir.

Proje sonucunda;

• İşletmeye verilecek ticari alanlarda müze-restoran, kafeterya, sanal gerçeklik salonu, ahşap oymacılığı ve ahşap hediyelik eşya satış birimi, hediyelik eşya ve yöresel ürün gıda satış birimleri

• Gençlere ve yetişkinlere yönelik etkinlik alanları, çocuk oyun parkı

• Deneyim yolu ve Derebaca Maden Ocağı turizme açılacak olup kamusal etkinlik alanları oluşturulacaktır.

Proje sonrası, Jeopark ziyaretçi merkezi olarak planlanan jeopark ziyaretçi merkezi (Lavuar Binası) İl Özel İdaresinin ve ilimizde 17 belediyenin ortağı olduğu ZONTAB tarafından yönetilecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.