Zonguldak, EREN ve KARDEMİR’in çöplüğü oldu!

Çatalağzı’nda faaliyet sürdüren Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Limanından, DDY vagonları ile KARDEMİR’e taşınan kömür yüklü vagonların geri dönüşünde KARDEMİR’e ait binlerce ton kül atığını Zonguldak’a getirdiği iddiaları ‘Zonguldak, Eren ve KARDEMİR’in çöplüğü oldu’ yorumlarına neden oldu.

Zonguldak’ın Çatalağzı beldesinde ikamet eden Rahmi Korkmaz adlı bir vatandaş, Eren Enerji Limanı’nından Devlet Demiryollarına ait vagonlarla KARDEMİR’e kömür satıldığını, aynı trenlerin geri dönüşünde ise kül atıklarının ‘Atık Yönetmeliği’ne aykırı olarak Zonguldak’a getirildiğini kamera görüntüleri ile ortaya koydu.

Atık Yönetmeliği ne diyor?

Atık Yönetimi Yönetmeliğinde Ek-4’de verilen atık listesinde 10.02.01, 10.02.02 ve 10.02.07 (Tehlikeli Atık)  kodları ile sınıflandırılmıştır.

Bu atıklar için Çevre Şehircilik Bakanlığının Sektörel Atık Kılavuzunda “Uçucu külün yeniden kazanılmak üzere alternatif hammadde olarak kullanılması mümkündür. Uçucu kül, gerekli analizler ile belirlenen içeriğinin standartlara uygunluğuna göre bir ön işlemden geçirilerek çimento maddesi ve yapı dolgu malzemesi olarak veya atık stabilizasyonunda ve tarımsal amaçlı zemin ıslahı, gübreleme uygulamalarında kullanılabilmektedir.

Eğer külün geri kazanımı mümkün değilse, düzenli depolamaya gönderilmelidir” ifadeleri belirtilmektedir.

Ayrıca atık Yönetimi Yönetmeliğinin 5nci maddesinin, 1.fıkrasının (g) benti “Mevzuatta lisans alma zorunluluğu getirilen atık türlerini taşıyacak araçlar için taşıma lisansı alınması zorunludur. Lisans şartı aranmaksızın taşınan atıkların, ömrünü tamamlamış araçlar hariç görünüş, koku, toz, sızdırma ve benzeri faktörler yönünden çevreyi kirletmeyecek şekilde kapalı araçlarda taşınması zorunludur. Atıkların taşınmasına ilişkin esaslar Bakanlıkça belirlenir” hükmü ile atıkların kapalı araçlar ile taşınacağı belirtiliyor.

Yetkililere sorular!

1.      Kardemir’den geldiği ve mevzuatta atık olarak belirtilen uçucu kül olduğu iddia edilen bu malzemenin İlimize taşınmasında TCDD’nin trenleri ve vagonları kullanılırken, bu malzemenin taşınmasına yönelik TCDD’nin atık taşıma lisansı var mıdır? Bu atığın Zonguldak’a getirilmesi esnasında TCDD tarafından düzenlenmiş bir irsaliye veya belge var mıdır?  Bu belgelerde taşınan yük ne olarak belirtilmektedir.

2.      Gelen uçucu külün Karabük’ten Zonguldak’a kadar üstü açık olarak taşınması mevzuata uygun mudur? Atık taşıma yönetmeliğinde belirtilen kapalı araçlarda taşınması zorunludur hükmü TCDD için geçerli midir? Geçerli değil midir?

3.      Kardemir’den gelen malzeme ile ilgili herhangi bir analiz yapılmış mıdır? Tehlikeli atık sınıfına girmekte midir? Kardemir tesisinden gelen uçucu kül, cüruf vb herhangi bir atık ayrıştırma işlemine tabi tutulmuş mudur? Sadece kül mü ihtiva etmektedir, içinden demir ayrıştırmaları yapılmış mıdır?

4.      Zonguldak’a gelen küller videolarda görüldüğü üzere kamyonlarla üzeri açık olarak yüksek tonajlı olarak karayoluna nasıl çıkabilmektedir? ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞDE belirtilen hükümler çerçevesinde atık taşıma araç lisansı alınmış mıdır? Ülkemizde yük taşımacılığında tonaj sınırlandırması yok mudur? Çatalağzı Ülke sınırları içerisinde bir beldemiz değil midir? Yoksa Eren Holding tarafından Çatalağzı’nın yollarının yapılması sebebiyle EREN HOLDİNG bu sınırlandırmaların dışında mı kalmaktadır?

5.      Kardemir’den gelen bu malzemenin EREN holdinge ait kül havuzlarında mı depolanmaktadır? Depolanmakta ise mevzuata uygun mudur? Eren Holdinge ait Kül havuzlarının ÇED ve Çevre izni sürecinde verilen taahhütlerde; kül depolama sahalarına Eren Holdinge ait Termik santraller dışında başka termik santrallerin külünü ve atığını depolayabilme yetkisi verilmiş midir?

6.      Çatalağzı’nın havası bu kadar kötü iken,100 km uzaklıktan KARDEMİR’den gelen kül ile halkımızın zehirlendiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu Zonguldak’lılara reva mıdır?

7.      Kardemir’in, Karabük’ün Düzenli depolama sahası, atık sahası, çöp sahası ZONGULDAK mıdır?

Bu iddialar doğru ise Zonguldak Türkiye’nin çöplüğü müdür?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.