'Zonguldak'ta Elektrik Fabrikası yapıldı'

Zonguldak belediyesi senelerden beri sürüncemede kalan büyük bir işi ikmal etmiştir.

( Foto altı : Zonguldak'ta tesis edilen elektrik fabrikası ve belediye reisi Hasan Bey )

Zonguldak Belediyesi imtiyazı kendisine verilmiş olan elektrik tesisatıyla dokuz aydan beri iştigal etmektedir. Elektrik tesisatı şubesi şirketine ihale edilmiş, fakat santral binası belediye emanete yine kendisi deruhde eylemiştir. Belediyenin inşa ettiği fabrika fevkalade metin ve zariftir. Bu fabrika iki yüz beygir kuvvetinde bir lokomobil ile o nispette büyük üçüncü bir dinamoyu istiab etmekte ve rüsumat ve cesamette elektrik bugünkü gücü yüz kilovattır. Bunun on beş kilovatı Zonguldak şehri çarşı ve sokaklarının tenvirine kifayet ettiği için bakiye seksen beş kilovatı mağaza, dükkan ve hanelerin tenvirine tahsis olunacaktır. Bundan başka gündüzleri her hangi bir imalathane için elliden yüz kilovata kadar elektrik verebilecektir.

Belediye reisi Hüseyin Fahri Bey on bir sene Ereğli Havza kasabası müdüriytnde bulunmuş ve kömür şimendiferleri ve demir kömür iskeleleri gibi müsait asriye ve mebani saire vücuda geirmiş faal bir zat olduğu gibi belediye heyetini teşkil eden azalar da hep mükefdar zevattan mürekkebtir. Belediye mühendisliğine alınan erkan harb muadillerinden İsmet Beyin de gerek fabrikanın ve gerek diğer tesisatın vücuda getirilmesinde şayan değer mesai ve gayreti sarfetmiştir."

10 Ağustos 1927 tarihli Cumhuriyet gazetesinden

Paylaşım: Yunus Uysal

Zonguldak Nostalji

Anahtar Kelimeler:
ZonguldakEreğli Havzası
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.