Merkez Bankası’nın 2023 yılı sonu enflasyon tahminini revize ederek % 58’den % 65’e yükselten açıklamasını inandırıcı bulmayan İYİ Parti Zonguldak eski Başkanı Yavuz Erkmen, ‘Millet size nasıl güvensin” dedi.
Erkmen, “2022 de Hükümetçe 2023 yıl sonu enflasyon tahmini %22,3 olarak açıklandı.
27.07.2023 de Merkez Bankası 2023 yıl sonu enflasyon tahminini % 58 olarak revize ettiklerini söyleyip, açıklama yaptı.
06.09.2023 de açıklanan Orta Vadeli program da aradan daha bir buçuk ay dolmadan 2023 için yıl sonu enflasyon rakamının bu sefer %58 den, %65’e yükseltildiği açıklandı.
Sürekli söylenen rakamların revize edildiği, açıklanan rakamların yine yakın zamanda revize edilebilir mi? sorusunun insanların kafasında soru işareti olarak durduğu bir ortam da bize inanın diyorsunuz. İnsan bir yanılır, iki yanılır ama sürekli yanılır mı? Hala size ve yönettiğiniz ekonomiye güvenmeye devam eder mi?
Bu ortam da ekonomiyi düzelteceğinizi nasıl idda edersiniz. Keşke bugüne kadar yaptığınız tahminler tutsaydı da ekonomi iyi, millet mutlu olsaydı şu an. Millet hayat pahalılığından dolayı artık bunalımda. Geçinemiyor açıklanan rakamları gerçekçi bulmuyor. Ekonominin düzeleceğine inanç kaybolmuş durumdadır. O açıdan doğru tespit, gerçekçi teşhis ve durumunun iyileştirileceği, güveneceği bir ortamı arıyor. Yani güven arıyor.

 

Editör: TE Bilisim