Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS) örgütlü olduğu Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Maden Tetkik Arama Kurumu’na (MTA) ait işyerlerinde çalışan işçiler, tarihi bir başarıyla imzalanan 2023 Yılı Kamu Çerçeve Protokolü için başta TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

GMİS Genel Merkez ile Şubeler Yönetimleri, çerçeve protokolü ile toplu iş sözleşmeleri ile ilgili gelişmeler hakkında 11 Mayıs 2023 tarihinde üretim bölgelerini ziyaret ederek işçileri bilgilendirdi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağı önünde toplanan işçiler, son zamanların en büyük kamu çerçeve protokolüne imza atan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay’ın anne ve babası ile tüm maden şehitleri, emek şehitleri ve vatan şehitleri için dua etti.

GMİS’in örgütlü olduğu TTK ve MTA işçileri, TÜRK-İŞ ile Hükümet arasında imzalanan 2023 yılı Kamu Çerçeve Protokolü nedeniyle, başta TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Genel Başkan Hakan Yeşil ve tüm sendika yöneticilerine teşekkür etti. GMİS Armutçuk Şubesi’nde Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Kozlu’da Genel Sekreter Yener Arslanboğa, Üzülmez’de Şube Başkanı Sefer Karakabak, Merkez Servisleri Şubesi’nde şube yöneticileri merkez servisleri ve maden makineleri fabrikasında işçilere süreç hakkında bilgiler verdi.

MUTLU: ‘TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANIMIZ ATALAY’A

MADEN İŞÇİLERİ ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM.’

Armutçuk Şube Başkanı Şanver Turan’ın açılış konuşmasının ardından konuşan GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve yönetimine maden işçileri adına bir kez daha teşekkür ettiğini söyledi. Atalay’ın maden işçisiyle olan gönül bağının ayrı bir bağ olduğunu ifade eden Mutlu, “Atalay başkanımızın siz madencilerimize selamını getirdim. Kendisi de sizlerle ayrı bir bağı olduğunu her fırsatta söylemektedir. Buradan bir kez daha kendisine teşekkür ediyorum. MTA ve TTK’nın devam eden sözleşmesine seçim sonrası kaldığımız yerden devam edeceğiz. Ancak çerçeve anlaşmasıyla birlikte almış olduğumuz hakları sizlerle paylaşmak için, bu sevinci birlikte yaşamak için buradayız. İmzalanmış olan kamu çerçeve protokolünde hepinizin bildiği gibi yerüstü işçisi kardeşlerimiz yıllardır düşük ücretlerle çalışıyordu. En düşük taban ücret 15 bin TL’ye yükseltildi. Bunun üzerine tüm işçilerimize yüzde 45 zam yapıldı. Birinci ayın biri itibariyle yüzde 45 zamlı olacak şekilde sözleşme bittiğinde farklarınızı alacaksınız. Bununla beraber ikinci 6 ayda yüzde 15 artı enflasyonun yüzde 15’i aşan kısmı, 1 Ocak 2024 tarihinde yevmiyelerimize yansıtılacak. Üçüncü 6 ayda yüzde 10. Dördüncü 6 ayda yüzde 10, onlarda da yine yüzde 10 artı enflasyonun yüzde 10’unu aşan kısmı yevmiyelerimize yansıtılacak şekilde sözleşmemiz imzalanmış oldu. Yeterli mi tabi ki değil. Devam eden sorunlarımız var. Bunlar için seçimden sonra TÜHİS ile birlikte yeniden TTK ve MTA işverenleriyle bir araya gelip devam eden sorunlarımızı çözmek için mücadeleye devam edeceğiz.

‘DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR SÖZLEŞMEDİR’

Sözleşmeye çerçevesiyle bir bütün olarak baktığımızda bu sözleşme bir devrim niteliğindedir. Tarihi bir sözleşmedir. Sayın Erbakan hocamızın döneminden sonra işçilerin hak ve menfaatlerinin maksimum seviyeye yükseltildiği bir sözleşmedir. Geçen sözleşmede hatırlarsanız burada sizlere şunu söyledim; Bu sözleşme tarihi bir sözleşme oldu demiştim ama bu sözleşme 16 yıllık sendikal hayatımızda imzalamış olduğumuz en büyük sözleşmedir. Bu manada devrim niteliğinde bir sözleşmedir. Bu başarıda emeği olan özellikle başta Genel Başkanımız Hakan Yeşil, TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Ergün Atalay başkanımız ve yönetimi ile Çalışma Bakanımız ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.

‘BİRLİK VE BERABERLİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Kurumumuzu kapatmaya çalıştıklarında, haklarımız verilmediğinde nasıl eleştirdiysek bugün sezarın hakkını sezara vermek lazım. Ben 16 yıllık sendikacıyım ve çok çalışma bakanlarıyla çalıştım fakat Vedat Bilgin bey ve TÜRK-İŞ başkanımıza buradan ayrıca teşekkür ediyorum. İşçiye vermiş oldukları değeri, emeğe vermiş oldukları değeri, sendikamıza vermiş oldukları değeri gerçekten gösterdiler. Son noktayı koyan Cumhurbaşkanımıza da teşekkür ediyoruz. Biz siyaset adamı değiliz. Biz burada siyaset yapmıyoruz. Bizim için a,b,c partisi hiç önemli değil. Biz ekmeğimize uzanan ellerle nasıl kavga ediyorsak, ekmeğimize bir dilim dahi koyanlara da teşekkür etmeyi bilecek kadar erdemli bir sendikayız. Sizlere de mücadelemize vermiş olduğunuz destek, sabır ve göstermiş olduğunuz birlik, beraberlik için yürekten teşekkür ediyoruz.

‘2 BİN İŞÇİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ AMA YETMEZ’

Bizim sorunlarımız sözleşmeyle bitmiyor. Biz kuruma işçi aldıramazsak bu tarihi sözleşmenin de yaptığımız hiçbir işin de önemi kalmıyor. Bu manada çok uzun zamandır mücadele verdiğimiz işçi alımı konusunda da iyi bir konuma geldik. Ankara’da kapı kapı dolaştık, Ankara’da yattık Ankara’da kalktık ve en sonunda 2 bin işçi alımı sözünü almayı başardık. Bunda en büyük etken TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Ergün Atalay ve Genel Başkanımız Hakan Yeşil’dir. Sağ olsun bizimle birlikte kapı kapı dolaştı. Bakanın, Cumhurbaşkanının kapısına gitti ve ‘Zonguldak benim ikinci vatanım’ dedi. ‘Madenci hak ediyor’ dedi ve hep beraber başardık. Emek veren herkese teşekkür ediyorum. Burada sizin de payınız çok fazla. Deprem bölgesinde göstermiş olduğunuz üstün performans, o insani duruş, o dik duruş devletinize sahip çıktığınızı her an devletiniz için kelleniz koltukta savaşacağınızı göstermeniz çok büyük etken olmuştur. Ben bu manada sizlere gerçekten yürekten teşekkür ediyorum. Küçülen müesseselerimiz bir nefes alacak. Yeterli mi tabi ki değil. Cumhurbaşkanımızın talimatını verdiği işçi alım süreci biran önce başlamalıdır.”

Program sonunda tüm işçiler hep bir ağızdan ‘TÜRK-İŞ nerede biz oradayız’, ‘Ergün başkan nerede, biz oradayız’ sloganları attı. Ardından TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın anne ve babası ile tüm maden şehitleri, emek şehitleri ve vatan şehitleri adına bir maden işçisi Kuran-ı Kerim okudu ve dualar edildi.

ARSLANBUĞA: ‘BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ’

GMİS Genel Sekreteri Yener Arslanbuğa, TTK Kozlu Müessesesi’nde madencilere çerçeve protokolü ve tislerle ilgili bilgi verdi.

Kozlu Şube Başkanı Dursun Başbakıcı’nın açılış konuşmasının ardından konuşan Genel Sekreter Yener Arslanbuğa, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay’ın gayretlerinde, Genel Başkan Hakan Yeşil önderliğinde 2 bin işçinin TTK’ya hayırlı olmasını dilediğini söyledi. Önemli bir kamu çerçeve protokolüne imza atıldığını ifade eden Arslanbuğa, “İmzalanan çerçeve protokolü hepimize hayırlı olsun. Özellikle yerüstü işçilerimizin taban ücreti 15 bin lira oldu. Bunlara 6 aylık aralarla zamlar ilave edilecektir. Bizler büyük bir aileyiz. GMİS olarak sizlerle birlikte güçlüyüz. Bizlere güvendiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz. Seçimlerden önce bu sözleşmeyi imzalamak bir başarıdır. Bizler gerek şube ve teşkilatlarımız olarak gerekse genel merkez yöneticileri olarak her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz. Şimdi TTK ve MTA için toplu iş sözleşme görüşmelerimiz devam ediyor. Bunu da en kısa sürede taleplerimiz karşılanarak sizlerin desteğiyle çözmek için mücadelemiz sürüyor.” dedi.

ÜZÜLMEZ’DE İŞÇİLER, ÇERÇEVE PROTOKOLÜNÜ ALKIŞLARLA KUTLADI

TTK Üzülmez Şube Başkanı Sefer Karabak da TTK Üzülmez Müessesesi’nde çalışan madencilere bilgi verdi.

Üzülmez Şube Başkanı Sefer Karakabak, kamu çerçeve protokolü için işçilerin kazanımlarını anlattı. Bu sırada Karakabak’ın konuşmasını alkışlarla kesen işçiler, ‘TÜRK-İŞ nerede biz oradayız’, ‘İşte madenci işte sendika’, ‘Madenci feneri sönmeyecek’ sloganları attı. Karakabak, “Türk-İş olarak çerçeve protokolü sürecinde işçilerimizin ücret sorununu çözmek için mücadele verdik.

Sonunda ise tarihi bir çerçeve protokolü imzalama başarısını gösterdik.

Bunu maden ve MTA işçilerimizin kararlı mücadelesi ve sendikalarına duydukları güvenle başardık. Protokol ile yerüstü işçilerimizin ücretlerinde önemli oranda artışlar sağlandı. Böylece işçilerimizin haklı taleplerini çözüme kavuşturmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bu tarihi çerçeve protokolünün imzalanması sürecinde emeği olan başta Türk-İş Genel Başkanımız sayın Ergün Atalay’a, Genel Başkanımız sayın Hakan Yeşil ve genel merkez yöneticilerimize, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Vedat Bilgin’e ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ile destekleri ve emeği olan herkese teşekkür ederiz.

TÜHİS ile olan TTK’da 30’uncu dönem, MTA’da 20’nci dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerimiz ise devam etmektedir. Yeraltı maden işçilerimiz ile MTA işçilerimizin de haklı talepleri olan konularla ilgili mücadelemizi sürdürecek ve toplu iş sözleşmelerimizi mümkün olan en kısa sürede tamamlayacağız.

Bu süreçte birlik ve beraberlik içinde mücadele ederek taleplerimizin karşılandığı daha iyi bir sözleşme için sizlerle birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Editör: TE Bilisim