Sanayi Sitesinde yangın çıktı! Sanayi Sitesinde yangın çıktı!

Cumhuriyet Halk Partisi Kozlu İlçe Başkanı Merve Arslan "Hutbe Seçiminde Atatürk'ü Unutmak, Eleştiriyi Beraberinde Getirir" dedi.Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 85. Ölüm yıldönümünde Kozlu Aziziye Camii’nde anılmaması nedeniyle bazı cemaat üyeleri camiyi terk ederek tepki göstermişti. 
CHP Kozlu İlçe Başkanı Merve Arslan yaptığı yazılı açıklamada, “Kozlu Aziziye Camii'nde geçen Cuma günü yapılan hutbenin içeriği, bazı cemaat üyeleri arasında tartışmalara neden oldu. Cemaat içerisinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümüne özel bir vurgu yapılmaması, yerine Filistin-İsrail olaylarına ağırlık verilmesi, hoca tarafından yapılan bir tercih olarak değerlendirildi.

Atatürk, Türk milletinin bağımsızlık ve modernleşme mücadelesinin önderidir. Onun liderliği ve devrimleri, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine taşıma hedefini benimsemiş bir milletin destanıdır. Bu nedenle, Cuma hutbelerinde Atatürk'ün anma günleri gibi önemli tarihlerde, ona uygun bir vurgu yapılması toplumun geniş kesimlerince beklenir.

Filistin-İsrail olayları elbette ki dünya gündeminin önemli bir parçasıdır ve üzerine konuşmak, farkındalık yaratmak önemlidir. Ancak, Cuma hutbeleri toplumun birliğini ve beraberliğini pekiştirmek, ortak değerlere vurgu yapmak amacıyla da kullanılmalıdır. Bu noktada, yapılan tercihin toplumda nasıl bir etki yarattığı ve eleştirilere nasıl cevap verildiği önemlidir.

Hoca, cemaatin beklentilerine ve duyarlılıklarına saygı göstererek hutbe içeriğini dengeli bir şekilde oluşturmalıdır. Filistin-İsrail olaylarına duyarlılık gösterirken, aynı ölçüde Türkiye'nin kurucusu Atatürk'ü anma günlerinde ona uygun bir vurgu yapmalıdır. Böylece, cemaat içindeki farklı düşünce gruplarının bir araya gelmesi ve birlikte ibadet etmesi daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilir.

Sonuç olarak, hutbeler toplumsal duyarlılıkları yansıtmak ve birlik duygusunu güçlendirmek adına önemli bir araçtır. Bu bağlamda, içeriğin dengeli bir şekilde oluşturulması, toplumun geniş kesimlerinin beklentilerine uygun bir şekilde hareket edilmesini sağlar. Bu süreçten sonra Hocamız umarız bu sözlere dikkat vererek vatandaşın ve bizlerin  bu tepkisine  dikkat edecektir” dedi.