Önceki gün CHP Merkez İlçe Başkanı Osman Zaimoğlu’na verdiği randevuya iptal eden İl Müftüsü Aşır Durgun, Zaimoğlu’nun basın üzerinden istediği ikinci randevu talebine de yanıt gelmedi.

Avrupa Şampiyonasını kazan A Milli Voleybol Kadın takımının kıyafetlerine yönelik eleştirilerini Cuma vaazında gündeme getiren İl Vaizi Ali Koblay’ın tutumu nedeniyle İl Müftüsünden randevu talep eden İlçe Başkanı Zaimoğlu, kamuoyuna açıklama yaptı.

“Cumhuriyet sayesinde Cumhuriyet’in kazanımlarıyla makam ve mevki elde etmiş tüm insanların Cumhuriyet’in kanun ve yasalarına  harfiyen uyuması gerekmektedir” diyen Zaimoğlu şu görüşlere yer verdi;

Daha önce yapmış olduğumuz İl Müftülüğü ile alakalı ziyaret randevusu Bugün saat 18:00 itibari ile yerine getirilmemiştir. Bu nedenle ilan ettiğimiz üzere saat 18:00 itibari ile değerli  basın mensuplarına açıklama yapacağımızı beyan etmiştik. Zonguldak il Müftülüğü sayın Aşır Durgun Bey ile ilgili görüşme imkanımız olsaydı kendisine bazı kamu oyunda şikayetçi olduğu konuları iletecektik. Bunların bir tanesi Kurtuluş Savaşını vermiş ve herkesin özgürce yaşamasını sağlamış Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün özel günler ve dini bayramlarda camilerde geçen fetvalar da ismini bizzat zikredilerek kendisinin layık olduğu hakkı teslim edilmesini talep edecektik.

İkincisi müslümanların kutsalı olan camilerimizde hiçbir siyasi partinin ve iktidarın propagandasının yapılmamasının, yapıldığı takdirde öncelikle bunun başta İslam dinine ve camilere saygısızlık olacağını, bundan da en çok diyanetin temsilcisi olarak il müftülerinin rahatsız olacağını ve üzüleceğini belirtecektik.

Dini siyasete alet etmek dine yapılacak en büyük kötülüktür. Böyle bir durum söz konusu olduğunda bu yanlışa dur demek için eylem ve söylem olarak güçlü bir şekilde bir duruş sergileyeceğimizin  bilinmesini isteriz.

Bundan sonra bu konuların sıkı takipçisi olacağız. Üçüncüsü güncel olan bu konu olan Avrupa şampiyonu olmuş A Milli bayan voleybol takımımız için söylenmiş olan anlamsız ve manasız sözlerin neticesinde öncelikle il müftülüğünün sonrasında diyanet işleri başkanlığının gereğinin yapmasının gerektiğinin altını kalın çizgi ile çiziyoruz.

Editör: TE Bilisim