CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in öğretmen atamalarında uygulanacak yeni mülakat sistemiyle ilgili açıklamasına tepki gösterdi. 

Ertuğrul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi yaptığı, “Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağım.” açıklamasını anımsatarak Bakan Tekin’i eleştirdi.

Bakan Tekin, katıldığı televizyon programında, “Mülakatları mülakat gibi yapmaya karar verdik. Şöyle bir kurgumuz var: İstihdam etmek isteyeceğimiz sayının üç katı kadar öğretmen adayını davet edeceğiz. Her bir öğretmen adayı arkadaşımızdan tesadüfi örneklem yoluyla elektronik ortamda hazırlanmış soru sorulacak. Öğrencilere ders anlatır gibi anlatacak. Karşısında arkadaşlarımız olacak, aralarında uzman ve başöğretmenden oluşan komisyon. Sürecin sonucunda öğretmen arkadaşlarımızın neyi ölçeceğine dair kılavuzumuz var. Sonrasında da 45 dakikanın son kısmı öğretmen adayı arkadaşımız kendi sınavıyla ilgili olarak bir yazılı cevap da verecek. Mülakatın içerisinde kayıt olması açısından. Bütün sınav kamera kaydıyla kayıt altına alınacak.” sözleriyle yeni mülakat sistemini anlattı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Ertuğrul, şu hususlara değindi:

“Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan seçim öncesinde mülakat kaldırılacak vaadinde bulunmuştu. Şimdi ise Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yaptığı açıklamada öğretmenlere 45 dakikalık bir mülakat yapılacağını söylüyor. Bu uygulama ile torpil iddialarını ortadan kaldırmayı amaçladıklarını iddia ediyor. Bu ülkede herhangi bir kamu kurumunda yapılan mülakatlar hangi liyakati hangi yeterliliği ölçmüştür? Jürinin 3 kişiden oluşacağı belirtilmiş. Kim olacak o 3 kişi? Mülakatları mülakat gibi yapacaklarını söylüyorlar. Önceki mülakatlar neydi? Mülakatın amacı her ne şekilde olursa olsun, bizim ülkemizde kadrolaşmaktır. AKP döneminde mülakat sistemi ‘kendilerinden olmayanı elemek’ amacıyla kullanıldı bu artık apaçık ortada. Yine aynı amaca hizmet edecek. KPSS’den 95 puan alıp mülakatta o ya da bu nedenle elendiği için atanamayan onlarca vatandaşımız var. Yazılı sınavı hiçe sayıp kapalı kapılar ardında mülakat yapıp üstelik bir de atamada ağırlığı mülakata vermek son derece yanlıştır. 

Üstelik seçim öncesi öncelikli vaat olarak kamuda mülakat sistemini ortadan kaldıracağız denilerek bu yolla oy devşirdiler. Şimdi daha 1 yıl olmadan sanki hiç böyle bir vaat verilmemiş gibi bambaşka yenilikçi bir sistemle kamu atamaları yapılacak gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Bakanın açıkladığı sistem 21 yıldır süregelen sistem. Devlet geleneklerini ortadan kaldıran, liyakatsiz, yeteneksiz kadrolar yaratmak amacına sıkı sıkıya sadık kalıyorlar. Bunu bir de eğitimde uygulamak eğitimsiz bir nesil yaratma amacını düpedüz ortaya koymaktır. Bugün, çağdaş, Atatürk ilkelerine bağlı, dünya standartlarında bir eğitim sistemini konuşmamız gereken yerde biz hala mülakat sistemini konuşuyoruz. Eğitime düşmanlıklarını kadroları bu şekilde doldurarak uygulamak istiyorlar. Atama bekleyen onlarca eğitimcimizin umutlarıyla oynamaktan hiçbir beis görmüyorlar. Seçim öncesi verilen vaatler yerine getirilmesi, bu hatalı karardan dönülmelidir. 

Editör: TE Bilisim