Tarım Bakanlığı’nın önce 4 İl’e, daha sonra 21 İl’e verdiği çiftçilere destek listesinde Zonguldak yine yok.

Geçtiğimiz hafta Tarım Bakanlığı ekilebilir tüm arazileri üretime katmak için harekete geçti. Yazlık ekim yapılabilecek arazilerde 21 ilde tohumun yüzde 75'i hibe edileceğini açıklamıştı.

Açıklanan iller arasında Zonguldak yine olmazken, Zonguldak’ın milletvekilleri bu konuda da sessiz  kaldı. BBP Eski İl başkanı esnaf Taner Yıldırım çağrıda bulundu.

İşte Taner Yıldırım’ın açıklaması;

Yıldırım, “Ekim ve dikimin yapıldığı şu anda Zonguldak ilimizin tarımsal destek ve hibe alabilecek listelere sokulması Devrek, Gökçebey, Çaycuma Filyos ırmak hattı üzerindeki birinci sınıf tarım arazisi olan hazine arazilerinin kullanıcılarına devlet desteklerinden faydalanabilmesi için en az 7 seneliğine kiralık verilmesi. Bunlar yapıldığında Zonguldak’ta Batı Karadeniz’i doyuracak ekim yapılması mümkündür. Hatta bölge esnafı Antalya ve Mersin yerine yerelden ihtiyacını temin edeceğinden ve Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerinde ihtiyaçları düşünüldüğünde pazar sorunu da yoktur.

06/04/2020  pazartesi günü ulusal basından okuduğumuz "Tarım Bakanlığı'ndan çiftçilere dev destek" başlıklı haber ile 21 ilin tarım bakanlığımız tarafından hibe yoluyla destekleneceğini öğrendik. Ne yazık ki her zaman ki gibi Zonguldak bu listede de yine yok. Özellikle şu sıkıntılı günlerde korona salgınında ilk beş olan; TTK başta olmak üzere bir çok sektörde üretimin durduğu bir süreçte zora giren ilimiz tarım ile atağa geçebilir.

Ülkemizin şuan içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında tarımsal üretim yapmanın zaruriyeti meydandadır.

Zonguldak’ımızda halkımızın elindeki binlerce hektar tarım arazileri çeşitli etkenlerden dolayı ekilmemektedir. Bu etkenlerden bir tanesi de rekabet güçlerinin olmamasıdır. Bazı hevesli, girişimci ruhlu insanlarımızın ise arazileri yeterli değildir. Bunlarda özellikle Gökçebey, Devrek ve Çaycuma Deltasında bulunan birinci sınıf tarım arazisi olan hazine arazilerini kiralayarak üretim yapma gayreti içindedirler. Bu araziler de ecri misil yöntemiyle bir-iki senelik kısa kiralama ile kullanılabilmektedir. Devletimiz de yaptığı projelerde destek için en az  7 sene kiralık şartı aramaktadır.

Ekim ve dikimin yapıldığı şu anda

-Zonguldak ilimizin tarımsal destek ve hibe alabilecek listelere sokulması

-Devrek, Gökçebey, Çaycuma Filyos ırmak hattı üzerindeki birinci sınıf tarım arazisi olan hazine arazilerinin kullanıcılarına devlet desteklerinden faydalanabilmesi için en az 7 seneliğine kiralık verilmesi.

 Bunlar yapıldığında Zonguldak ta Batı Karadenizi doyuracak ekim yapılması mümkündür. Hatta bölge esnafı Antalya ve Mersin yerine yerelden ihtiyacını temin edeceğinden ve Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerinde ihtiyaçları düşünüldüğünde pazar sorunu da yoktur.

 Bu durum bölgemizi olumlu etkileyecek Zonguldak İli ve çevresinin ekenomisine etkisi büyük olacaktır.

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli tarım yapacak olanların önünü açacaklarını imkanlar ölçüsünde destek vericeklerini açıklamıştır. Ayrıca Cumhur başkanımız Sayın Recep Tayyib Erdoğan ında `Her karış alan mutlaka ekilecektir ' diyerek Ekim dikim seferberliği istemiştir. Bunlar sağlandığı takdirde korona da ilk sıralara giren ilimiz olumlu yönlerde ilk sıralara girecektir. Bölge insanımiz hem ülkemizin kalkınmasına katkı verecek, hemde moral ve motivasyonu artacaktır.

Devlet büyüklerimiz başta da olmak üzere siyasetçilerimiz den bu konuda çalışma yapmalarını bekliyoruz.

Editör: TE Bilisim