Ebru Uzun: Zulmün artsın ki tez zeval bulasın

CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlarken, “İş yasaları da, işçiyi değil işvereni  korur hale gelmiştir. İşçinin iş güvencesi patronunun iki dudağı arasındadır” dedi.

İşte Ebru Uzun’un 1 Mayıs işçi bayramı mesajı;

1 Mayıs işçilerin birlik,mücadele ve dayanışma günüdür.

İşçilerin özgürlük ,adalet ,demokrasi ,barış ve sendikal haklarının güçlenmesi için hükümete ve sermayeye taleplerini en yüksek perdeden haykırma günüdür.

Ülkemizde 1 Mayıs yıllarca baskı ve engellemelere ,hatta  işçi liderlerinin katledilmesine rağmen yıllarca coşkuyla kutlandı.Ta ki AKP hükümeti devletin tüm kurumlarını ellerine geçirerek ,işçi sınıfının tüm kazanımlarını ellerinden alana dek.

AKP iktidarı ,işçi sınıfına kutlayacağı bir bayram bırakmamıştır.Çıkardıkları yasalarla çalışanlara tanınan haklar ellerinden alınmıştır.Bugüne kadargelmiş geçmiş tüm  hükümetler düşünüldüğünde en acımasızı ,en sermaye yanlısı AKP hükümetidir.İşçi sınıfı1800’lü yılların sonuna doğru elde ettiği 8 saatlik çalışma süresi AKP iktidarı tarafından fiilen ortadan kaldırılmış ,milyonlarca işçi sigortasız,güvencesiz fazla mesai ödenmeden 12-15 saat gibi sürelerle çalışmaya mahkum edilmiştir.Emekçi insanlarımız karnını doyurabilmek için ölümü bile göze alarak karın tokluğuna en güvencesiz işlerde çalışmaya mahkum olmuştur.

İş yasaları da ,işçiyi değil işvereni  korur hale gelmiştir.İşçinin iş güvencesi patronunun iki dudağı arasındadır.

Çalışanların emeklilik koşulları ve yaşlılık aylığı bağlama oranları bu hükümet döneminde düşürülmüştür.ANAP hükümeti döneminden önce maaş bağlama oranı yüzde 75 iken,bu oran 2000yılında yüzde 50’ye ,AKP hükümeti döneminde ise yüzde 30’lara düşmüştür.Emeklilere milli gelir artışından pay verilmeside kaldırılmıştır.

Devlet dairesinde işe girmek ‘Taraf olmayan bertaraf olur’ mantığıyla partizanlık, mülakat(torpil) uygulaması,liyakatsız kişilerin işe girmesi ,iş barışını bozmaktadır.Bir sendikaya üye olmak işten atılma sebebi haline gelmiştir.Gerçi,çoğu sendikanın üyelerinin çıkarlarını ne kadar savundukları da şüphelidir...!!!

Demokrasi,anayasal hak ve özgürlüklerin fiilen askıya alındığı ülkemizde ,ifade etmeye çalıştığımız sorunların  küçük bir  kısmıdır.

İşçisiyle,köylüsüyle ,esnafıyla tüm emekçilere AKP iktidarı coşkuyla kutlayacağı bir bayram bırakmamıştır.

Hani derler ya “Zulmün artsın ki tez zeval bulasın” o zaman geldiğinde işçi sınıfının bayramını ,milyonlar coşkuyla kutlayacağız.

Yaşasın  1 Mayıs ,yaşasın mücadele ve dayanışma günü .

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.