Türk Tabipleri Birliği: Sağlık çalışanları suçlu öyle mi?

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş'ın dün gazetecilere makamında bilgilendirmek amacıyla yaptığı basın toplantısı başına dert oldu.

Zonguldak'ta 567 vaka sayısı olduğunu bunlardan 137 kişinin sağlık çalışanları olduğunu belirten Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, sağlık çalışanlarının sosyal mesafeyi korumadıklarını söylemiş, "Sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Baştan bu tarafa her tedbir alınmasına rağmen sağlıkçılarımız hastalarla diyaloglarla kendilerini korudular. Ancak birbirleriyle diyaloglarını korumadılar. Bugün en yüksek perdeden bütün yetkili arkadaşlarımızı uyardık. Bu bizim faturamızı ağırlaştıran bir olaydır." demişti.

Vali Erdoğan bektaş'ın bu sözlerinin ardından Sağlık çalışanlarının örgütlü bulunduğu sendikalar Vali bektaş'ın istifasını isterken, Türk Tabipleri Birliği'de tepki gösterdi.


İşte Vali Erdoğan Bektaş’ın o açıklamaları;

Sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Baştan bu tarafa her tedbir alınmasına rağmen sağlıkçılarımız hastalarla diyaloglarla kendilerini korudular. Ancak birbirleriyle diyaloglarını korumadılar. Bugün en yüksek perdeden bütün yetkili arkadaşlarımızı uyardık.

Bu bizim faturamızı ağırlaştıran bir olaydır.

Normalde sağlık çalışanlarımızın bize getirdiği yük olmasaydı belki de bu gün geri dönüşü konuşuyor olacaktık.

Bu da gerçekten zor oldu. Sağlıkçılarımızı biz misafirhanede misafir ettik.

Devletimiz oturdu düşündü onlardan ücret almadı.

Yemeklerinden de ücret almadı.

Servisleri de sağlamaya çalıştık.

Ama orada kendi aralarındaki ilişkilerinde yeteri kadar dikkatli olmadıkları için hem kendilerini hem de bizi sıkıntıya soktular.

Bundan sonra bunun da durulacağını, azalacağını artık herkesin bu işi öğrenmiş olmasını varsayıyoruz.

Aslında sağlıkçılarımız bizim burada kahramanımız.

Ön cephede savaşanlarımız. Kendi hayatlarını ortaya koyan insanlar"

İşte o özür açıklaması:

17 Mart tarihinde valilikte düzenlenen basın toplantısında ilimizle ilgili Pandemi konuları konuşulmuş, olayın geldiği aşama, alınması gerekli önlemler, yapılan çalışmalar, aksayan hususlar, olayın kökenleri ve etkenler konuşulmuş, kamuoyundaki tereddütler giderilmeye çalışılmıştır.

Bu çerçevede sağlık çalışanlarımızın kendilerini koruyamamalarından kaynaklı husus da gündeme gelmiş bu konunun çözümü için de yapılacaklar açıklanmıştır. Konuşmanın basına yansımasıyla konuşmada sağlık çalışanlarımızı, kastı aşsa da üzecek, yanlış anlamaya uygun ifadelerin telaffuz edildiği ortaya çıkmıştır.

Tabii ki konunun asıl sahibi sağlık camiasını üzmek gibi bir kasıt asla söz konusu değildir. Herseye rağmen bu sıkıntılı günlerede sağlık çalışanlarımızın üzülmesine sebep olmuşsak kendilerinden açık yüreklilikle özür diliyorum. Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz açıktır.  İlimizin de bu tabloyu çok şiddetli yaşadığı ortadadır.  

Pandemide ülke geneli ölüm oranının, yoğun bakımdaki hasta sayısının üç katı rakamlarla ilimizde karşı karşıya kaldık. Buna rağmen bütün kamuyu seferber ederek, vatandaşımızı ciddi sınırlamalara zorlamışken,  sayın sağlık bakanımızın açık beyanına da yansıdığı şekliyle izolasyonda % 99 luk bir başarıyı yakalayarak tabloyu nerdeyse olumluya döndürmüşken, sağlık çalışanlarımızın özellikle son dönemde kendilerini koruyamamaları nedeniyle, tabloda istenen iyileşmenin sağlanamaması ile yaşanan hayal kırıklığı maalesef sözlerimize yansımıştır. 
Konunu bu çerçevede değerlendirilmesini ilgililerden bekliyor, bu mücadeleyi sırtlayan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere bütün kamu görevlisi arkadaşlarıma ve STK temsilcilerimize, basın mensuplarımıza, yoksunluklara sabreden vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. 
Biraz gecikmeli de olsa bu işi başaracağımıza umudumuz tamdır. 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gazipaşalı 3 yıl önce

Abartı yapmayın görevinizi yapın. Sağlık çalışanları da diğer kamu görevlileri gibi normal görevlerini yapmaktalar. Olağanüstü bir durum yok. Çünkü Devletimiz erken tedbir aldı ve sağlık personeline rutin işin dışında ilave bir yük oluşmadı. o nedenle gereksiz abartı yapmak doğru değil. İllaki kahraman aranıyorsa meslek liseliler gerçekten kahraman oldular. Bu yaşta üretim yapıyorlar. Hem de sağlıkçıların sağlık malzemelerini üretiyorlar.