Cansız bedeni bulunan mürettebatın ismi belirlendi Cansız bedeni bulunan mürettebatın ismi belirlendi

Kaçak maden ocağında öldükten sonra benzin dökülerek yakılan Afganistan uyruklu işçi  Vezir Muhammed Nourtani vahşetine tepkiler sürüyor.
CHP Zonguldak İl Başkanı Devrim Dural, kaçak maden ocaklarının Zonguldak’ın karanlık ve kanlı yüzü olduğunu söyledi.
CHP İl Başkanı Devrim Dural yaptığı açıklada;

Gün geçmiyor ki maalesef şehrimizde kaçak bir maden ocağı olmasın ve o madende bir can kaybı olmasın. 

Bilindiği üzere son yıllarda kaçak maden işletmeciliği büyük oranda artış göstermiştir.  Denetim dışı ocaklarda her yıl yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmekte ve ölümlerin üstü örtülmektedir. Hiçbir resmiyeti ve çalışma güvenliği olmayan kaçak ocaklarda artık maliyeti daha düşük olan, yurda kaçak olarak girmiş veya göçmen olarak yaşayan yabancı uyruklu işçiler çalıştırılmaya başlanmıştır. 

Denetimsizliğin getirdiği son nokta; Afganistan uyruklu işçi  Vezir Muhammed Nourtani, 9 Kasım günü, kaçak maden ocağında ölmesidir. Bu ölüm bir vahşettir. Türk vatandaşlarının canlarının hiçe sayılması yetmezmiş gibi şimdi bir de yabancı uyruklu vatandaşların yaşama haklarının görmezden gelindiği açıktır. “Nasılsa yabancı uyruklu kimsesi yoktur, ört pas edilir ortaya çıkmaz“ diye düşünülerek hiç çekinmeden bir insanın canına kıyılmıştır.  Bu durum, Devletin maden ocakları üzerinden elini çekmesi neticesinde gelen denetimsizliğin son boyutudur.
Vahşice işlenen bu cinayet bir kez daha Zonguldak kömür havzasındaki vahşi sömürü çarklarının nasıl işlediğini ve ülkemizde yaşayan mültecilere dayatılan şartları açıkça şekilde ortaya koymuştur.
Netice itibari ile işçi canının kıymetsiz, göçmen işçinin canının daha da kıymetsiz oldugu bir kez daha ispat bulmuştur.
Kaçak ocaklarda işçiler, Hiçbir iş güvenliği olmadan, insan hakları tamamen ihlal edilerek çalıştırılmaktadır. Kaçak maden ocaklarına göz yuman herkes; ocaklarda yaşanan cinayetlerin müşterek failidir.
Nourtani cinayetinin geçmiş dönemde üzeri örtülen kaçak ocak cinayetleri ile aynı sonu paylaşmaması adına tüm sorumlular tespit edilip yargılanana kadar mücadele edeceğimizi, konuyu yakından takip edeceğimizi kamuoyu ile paylaşıyor, vefat eden Vezir Muhammed Nourtani’ye Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.