Elektrik indirimini bahane eden ÇATES, yerli kömür işletmecilerine zam yerine ton başına yaklaşık 200 TL indirim yaparak adeta Rödevans işletmelerinin fişini çekti.
Geçtiğimiz yıl ithal kömüre teşvik veren EPDK kararının Zonguldak kömür sektörüne verdiği zarar nedeniyle zor günler geçiren Rödevans işletmeleri, ÇATES’in indirim kararı ile şok etkisi yaşadı.
Bu gün Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir ile Ankara’ya giderek bir nebzede olsa kömür işletmelerini rahatlatacak kararların torba yasaya konulması için görüşmeler gerçekleştirmesi beklenen AKKURT Madencilik sahibi Alattin Kurnaz, ÇATES’in kararının ardından 3 bin işçinin işsiz kalabileceğini söyledi.
Rödevanslı sahaların fişinin çekildiğini belirten Kurnaz, “İthal kömüre teşvik verildiğinde bizim milletvekillerimiz sustu. O gün susan efendiler bugün ki olumsuz koşulların mimarı oldu. Mart ayında kömüre zam yapacağını açıklayan ÇATES, elektrik fiyatlarında gidilen indirimi bahane ederek fiyatı daha da aşağıya çekti. Yarın TSO Başkanımız Metin Demir ile Ankara'ya gideceğiz. Bu sorun çözülmezse birçok özel maden şirketi kapatır. Şu an özel ocaklarda çalışan yaklaşık 3 bin kişi işsiz kalabilir" dedi.