ÇATES hem Zonguldak hemde ülke ekonomisi için son önemli olduğunu ve yaklaşık 400 personel istihdam etmekte olduğunu belirten MHP Zonguldak İl Başkanı Varol Demirköse; 16 Rodevanslı saha ve TTK dan kömür alarak hem bölgemiz kömürünü kullanmakta hemde istihdama katkı sağlamakta, TTK lavuarındaki düşük kalorili kömürüde alıp ekonomiye kazandırmaktadır,

Bölgedeki küçük ve orta ölçekli işletmeler için önemli bir gelir kapısını oluşturmaktadır.

ÇATES in faaliyetleri 31.12.2019 tarihinde Çevre ve İzin Yönetmeliği kapsamında Baca gazı arıtma sistemleri ve Geçici Faaliyet Belgesi (GFB) olmaması gerekçesi ile durdurulmuştur. ÇATES yaklaşık 10 milyon TL harcayarak kapanma gerekçesinde eksiklikleri tamamlayarak 09.03.2020 de GFB için başvuru yaptı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından sistem üzerinden onay verildi. 13.03.2020 tarihinde Bakanlığa başvuru yapılmış olup 06.04.2020 tarihinde Bakanlık bu başvuruyu derin deniz suyu deşarjı olmadığı gerekçesi ile iade etti.

01.01.2020 tarihinden beri ÇATES,

Filtreler için 10 milyon. TL yatırım yaptı,

Yaklaşık 400 personelin işine son vermedi,

TTK ve 16 Rodevanslı sahadan kömür almaya devam etti,

Filtreler ile ilgili yükümlülüğünü yerine getiren ÇATES, GFB alamazsa ve üretime başlayamazsa kapanma durumuna gelecek.

Ülkemizin enerji ve ekonomik yönden her zamankinden daha güçlü olması gerekirken ÇATES in tekrar üretime geçmemesi ve devamında kapanması ülkemiz için büyük bir kayıptır.

Geç kalmadan ÇATES in tekrar üretime geçmesi için gereği yapılmalıdır’’dedi. 

Editör: TE Bilisim