Yol katkı payı ödeyen vatandaşlar iade alabilir…

MHP Çaycuma İlçe Başkanı Mustafa Kaplan, Çaycuma Belediyesi tarafından Meclis kararı ile yol katkı paylarının mahkeme tarafından hukuksuz bulunarak iptal edildiğini hatırlatarak, ödeme yapan vatandaşların bir dilekçe belediyeye başvurarak iade alabileceklerini söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Mustafa Kaplan’ın açıklaması şöyle;

Yol harcamalarına katkı payı adı altında Çaycuma Belediyesi Meclis Kararı ile talep edilen bedel 1981 yılında 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu 86-93 maddeleri arasında düzenlenmiş olup, ne şekilde ve hangi şartlarda düzenlenip uygulanacağı açıkça belirtilmiştir.

 Belediyeler tarafından yol katkı payı adı altında karar alınacak ve  işlem yapılacaksa kanun maddelerinde bulunan şartlara uygun olarak, bu şartlarla tam ve eksiksiz şekilde hareket edilerek işlem yapılması gerekmektedir.

Belirtilen kanun maddeleri ve uyulması gereken şartlar açıkça gösterilmesine karşı, Çaycuma Belediye Meclisince bu şartlara uyulmayarak yani hukuka aykırı olarak karar alınarak işlem yapıldığı yargı tarafından kabul edilmiştir. Şöyle ki; yapılan bu işlemin Zonguldak Vergi Mahkemesi tarafından yapılan inceleme ve araştırma neticesinde hukuka aykırı olduğu tespit edilmiş ve alınan karar iptal edilmiştir. Yine üst Mahkeme olan Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4. Vergi Dava Dairesi tarafından da Çaycuma Belediye Meclisi tarafından hukuka aykırı olarak alınan bu kararın hatalı olduğu kesin olarak ve oybirliğiyle kabul edilmiştir. Alınan kararda özetle “söz konusu Belediye Meclis Kararının, kanunda aranılan koşullara uygunluk taşımadığı gibi meclis kararında yol harcamalarına katılma payı alınması gereken yolların adlarının yazılı olmadığı, ayrıca yollara ait bahsedilen üst yapı çalışmalarının yapılmış veya tamamlanmış olduğu yönünde meclis kararı da alınmadığı görülmüştür.

          Yukarıda belirttiğimiz gibi Çaycuma Belediye Meclisince yol katkı payı adı altında alınmak istenen ve vatandaşa tahakkuk ettirilerek hatta birçok vatandaştan tahsil edilen bedellerin hukuka aykırı işlem neticesinde yapıldığı kesin olarak ortaya çıkmıştır. Bu durumda hukuka aykırı karara istinaden ödeme yapan vatandaşların Çaycuma Belediye Başkanlığı’na dilekçe ile müracaat ederek ödedikleri bedelleri geri talep etmek hakları vardır.

Müracaat etmeyenler ücretlerini geri alamayacaktır.

Yaptığımız araştırmalarda birçok belediye tarafından, yapılan bu kamu hizmeti nedeniyle vatandaşlarını mağdur etmemek ve ağır ekonomik koşullar nedeniyle bu şekilde bir yol katkı payı almadığı, alan Belediyelerin ise çok düşük miktarda ve vatandaşı mağdur etmeyecek derecede olduğu görülmektedir. Nitekim şartlar doğru uygulanıp hesaplamalar kanuna uygun olarak yapılması durumunda Çaycuma Belediyesince hesaplanan bedellerin çok daha düşük olacağı açıktır. Belediyecilik aynı zamanda bir kamu hizmetidir ve vatandaşlarına kaliteli ve ekonomik hizmetler sunmak için kurulmuştur. Bir takım kamu hizmetlerinin sunulup bu hizmetlerin yapımının bedelinin vatandaştan talep edilmesi ve bu hizmetlerden yararlanma bedellerinin çok yüksek olması kamu hizmetine dayalı belediyecilik hizmeti anlayışına da uygun değildir.

Çaycuma Belediyesi'ni vatandaşı mağdur edecek bu uygulamalardan uzak durmaya ve adil bir şekilde yönetime davet ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.