Halkın muhatap bulamadığı, hesap vermeyen, 'ben yaptım' oldu diyen bir anlayış var Halkın muhatap bulamadığı, hesap vermeyen, 'ben yaptım' oldu diyen bir anlayış var

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 38. Olağan Kurultay’ın ardından ilk kez gerçekleşen Parti Meclisi toplantısının ardından yeni Merkez Yürütme Kurulu’nu açıkladı. Toplam 24 üyenin bulunduğu MYK’de, 17 isim “Gölge Kabine” olarak görev alacak. CHP Parti Meclisi (PM), CHP Genel Başkanı Özgür Özel Başkanlığında ilk toplantısını bugün gerçekleşti. 


Tüzük kurultayı tarihi değişti mi?
Özgür Özel: 24-25 Kasım’dı. Tavsiye kararı olarak almışlar. Bir ay önceden başvurmak, gazete ilanı vermek, il başkanlıklarından, meclis gruplarından birer kişi istemek gibi işlemler yapılmadığından 24-25 Kasım mümkün değil. Onun üzerine en kısa takvim 15 Aralık günü yapabiliyoruz. Orda da bütçe görüşmelerinin tam göbeği. Öyle olunca İl Başkanlıkları da bir an önce belediye başkanlarını belirlemeliyiz dediği için çarşamba gününe toplantı koyduk. Tüzük Kurultayı 26-27 Aralık’ta mı yapılsın ya da başka tasarruf var mı o konuşacak. İl Başkanlarımız ‘Yerel seçim sonrası’ derse bırakabiliriz.


Ön seçim olacak mı?
Ön seçim konusunda terminolojik bir fark var. Ön seçim yaparsak adayı belirledikten sonra 54 gün kalıyor. Örgütümüzün tecrübeleri ön seçim demeyelim, sonucuna uyulacak temayül yoklaması. Her yerde ön seçim doğru yöntem değil.