Nüfus verileri açıklandı:  Genç nüfusta Suriye 1.’ci, Türkiye 11’ci sırada yer aldı… Nüfus verileri açıklandı:  Genç nüfusta Suriye 1.’ci, Türkiye 11’ci sırada yer aldı…

Resmi Gazetede Hafize Erkan Gaye'nin görevden alındığını belirten Devrim Dural, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş sonrası yaklaşık altı yılda Merkez Bankası başkanlığı koltuğu beş farklı isim gördü. Beş isim de dört yıllık yasal sürelerini tamamlayamadan görevden ayrılmak zorunda kaldı. Son üç yılda TCMB'de dört başkanın ayrılığı görüldü.
Dünyada diğer ülkelere baktığımızda merkez bankası başkanlarının çok uzun yıllar görevde kaldıklarını ve mevcut iktidardan bağımsız yapıları olduğunu görüyoruz.Bu yapıları sayesinde fiyat istikrarın korunması,sürdürülebilir olması noktasında rasyonel kararlar alabiliyorlar.Ülkemizde ise Merkez Bankası adeta insan öğüten bir değirmene dönmüş durumda.Akp iktidarı sayesinde artık ekonomi kitaplarına “Merkez Bankasından ayrılıklar teorisi”başlığında bir bölüm eklenmesi gerekiyor.
Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, görevden affını istediğini söyleyerek istifa etti. Resmi Gazete’de yayımlanan kararda ise Erkan’ın görevden alındığı yazıldı. Bunların hangisi doğrudur, bu durum devlet aklıyla, ciddiyetiyle bağdaşmakta mıdır?Hafize Gaye hanım affedilmiş midir yoksa görevden mi alınmıştır?
Hafize Gaye Erkan göreve geldikten sonra para politikasında 180 derecelik değişiklik olmuş ve 9 ayda TCMB'nin politika faizi yüzde 8,5'ten yüzde 45'e yükseltilmişti.
Seçimler öncesinde rezerv satılarak baskılanan döviz kurları, Erkan döneminde kademeli olarak serbest bırakılmış ve 8 Haziran 2023'te 23,36 olan dolar kuru, bugün itibarıyla 30,45 seviyesine çıkmıştır.Erkan göreve geldiğinde 39,59 olan resmi enflasyon, Aralık 2023'te yüzde 64,77'yi görmüştü.Gerçek. enflasyon ise ENAG verilerine göre yıllık yüzde 127.21 olarak tespit edilmiştir.
Bakalım yeni atanan Sayın Mehmet Karahan ile güzel ülkemiz hangi ekonomik koşullara sürüklenecek,hangi kararlar alınacak,kendisinin ömrü ne kadar olabilecektir?" dedi.

Editör: Haber Merkezi