Yargıtay 3. Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’la ilgili hak ihlali kararını uygulamaması ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını “yargı darbesi” olarak nitelendiren CHP, Meclis Genel Kurulu’nda “adalet nöbeti” başlattı.
TBMM’de nöbetinde olan CHP Zonguldak Milletvekili Dr. Eylem Ertuğrul, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü hutbetlerde anmayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı istifaya çağırdı. Ertuğrul “Rahatsızsanız ülkeyi terk edin” çağrısında bulundu.
Gazi Meclisin’den Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a seslenen CHP Milletvekili Ertuğrul, “Anayasal hukuk düzenimize karşı gerçekleştirilmeye çalışılan darbeyi protesto etmek için Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri olarak Meclisi terk etmiyoruz ve burada Adalet nöbetini tutmaya devam ediyoruz. 
Bu gün 10 Kasım hutbesinde bir kez daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bu millletin kalbinden asla ve asla silemeyeceksiniz. Size tavsiyem bir an önce görevinizden istifa etmeniz hatta Atatürk'ten bu kadar rahatsızsanız ülkeyi terk etmeniz” dedi.