Zonguldak güçlü bir şekilde yerini alır!..

Corona virüs salgını nedeniyle CHP 22. Dönem Zonguldak Milletvekili Harın Akın, Yeni bir dünya kurulur. Zonguldak o dünyada yerini alır ifadelerine yer verdi. 

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Akın; Corana vakası ülkemizde olduğu gibi dünyanın tüm ülkelerinde korkunç bir şekilde etkisini devam ettiriyor.

Tabi ki nasıl başladı ise bir şekilde sona erecek. Bizler sadece yaşananları evlerimizde kalarak izliyoruz.Görsel basın ,gazete ,sosyal medya ve internet haberleri sayesinde bilgi sahibi olabiliyoruz. Dün,bugün bir çok ulusal kanal Corana haberlerini verirken ABD ‘de ki müthiş Corana rakamlarından bahsettiler.

Dünyada tüm vakaların 2.000.000 u geçtiğini Coranadan hayatını kaybedenlerin sayısının 140.000 i geçtiğini ve bu rakamların daha da artacağının haberlerini verdiler.

ABD ‘de can kaybı 31.000 Vaka sayısı 630.000 Sadece dün ABD ‘de 5.000 kişi yaşamını kaybetmiş.

ABD’de üç haftada işsizlik başvurusu yapanların sayısı 22.000.000 olmuş. Bu rakamın 50.000.000 olması tahmin ediliyor.

Sonuç olarak ABD Corana virüsünün merkez üssü durumunda. ABD ‘de maske sıkıntısı olduğu ve maskelerin para ile satıldığı haberlerine benim gibi sizler de şahit olmuşsunuzdur.

Sevgili dostlarım, Dünya’nın Jandarması olduğunu her defasında tüm dünya ülkelerine hatırlatan Kapitalizmin merkezi ABD

Corana karşısında savruluyor. Ben buradan şöyle bir sonucun çıkacağını öngörüyorum.

Kapitalizm yenilmiştir,raf ömrü bitmiştir. Corana sonrası hiç bir şeyin Corana öncesi gibi olmayacağını bir çok dünya liderleri söylüyor.

Tüm dünya ülkeleri ABD başta olmak üzere bugüne kadar uygulanan yönetim ve ekonomi politikalarını masanın üstüne koyacaklardır. Bir çok görüş ortaya çıkacaktır ve bir yol mutlaka bulunacaktır.

İki şey bana göre çok değerli olacak. İnsan ve Üretim Bugün en zengin ülkeler,en fakir ülkeler ve en zengin insanımız ile en fakir insanımız Corana karşısında eşit duruma geldi.

Her zaman her şeyi ekonomik gücü ile halledeceğini düşünen ülkeler bugün Corana çaresizliği karşısında yine insanlığımızın üstün gayreti ile bu sıkıntıyı aşmaya çalışıyor.

Bunun yanında kapitalist politikaların egemenliğinde sat kurtul ve özelleştirme yöntemleri de iflas etmiştir.

Bugün tüm ülkeler Corana etkilerini azaltmak için bir çok yöntem ortaya koyarken üretimin devam etmesi gerçeğini hep bir ağızdan haykırıyorlar.

İsmet İnönü’nün bir sözü ile devam etmek istiyorum.

“Yeni bir dünya kurulur.

Türkiye de o dünyada yerini alır”

Bundan sonraki söyleceklerim ilimiz Zonguldak ı yakından ilgilendirmektedir.

Umuyorum ki,

Yeni ortaya koyulan ülkemiz politikaları sonucu Zonguldak eskiden olduğu gibi güçlü bir şekilde yerini alır.

Zonguldak,

Taşkömürünün ülkemizde çıkarıldığı tek bölgedir.

Yerin altında bilimsel olarak açıklanmış,

150 yıl daha çıkarılması planlanmış Taşkömürü bulunmaktadır.

30 yıldır ülkemiz politikalarını etkisi altına almış kapitalist sistem Türkiye hükümetleri ile olan tüm ekonomik ilişkilerde üretim ekonomisinden vazgeçmesini önermekte olup bu doğrultuda ilişkilerini devam ettirmişlerdir.

Haliyle bu politikalardan en çok olumsuz etkilenen ilimiz Zonguldak olmuştur.

1940 lardan itibaren devletin Zonguldak iline gösterdiği önem Zonguldak ilini Türkiye’nin Almanya’sı yapmıştır.

TTK’da 40.000 e ulaşan çalışan işçi sayısı hem bölgenin oksijeni hem de ülke ekonomisinin oksijeni olmuştur.

1985 sonrası oluşan Türkiye siyaseti üretim ekonomisine verdiği değerden vazgeçince ilimiz Zonguldak hızla geriye doğru gitmiştir.

İçinden iki il daha çıkarılıp kendisi ile birlikte üç vilayet olarak küçülen ve göç veren bir bölge olarak bugünlere gelmiştir.

Zonguldak’ın elinde altın değerinde Taşkömürü ve bu değeri yer üstüne çıkarmak için tek ruhsatı olan TTK vardır.

2005 yılında TBMM ne getirilen Maden Kanununa o günün iş başındaki Hükümetin Enerji Bakanlığı TTK’nun ruhsatının devrini koymuştu.

O gün Zonguldak Milletvekili olarak TTK’nun ruhsatının devrini sağlayacak ilgili maddenin tasarıdan çıkarılması mücadelemin bugün ne kadar anlamlı ve değerli olduğunu görüyorum.

Öngördüğüm düşüncem şudur ki;

Tüm dünya ve ülkemiz insanlığı bir an önce Corana belasından kurtulup normal yaşama döndüğümüzde üretim üzerine yeni politikalarını ortaya koyacaklardır.

Tarım politikaları ile enerji politikaları çok daha değerli olacaktır.

Yaklaşık 35 yıldır uygulanan bize göre hep yanlış olduğunu söyleye geldiğimiz politikalar yüzünden kapanmanın eşiğine gelen TTK yeniden ülkemizin gözbebeği konumuna gelebilir umutlarım yeşermektedir.

TTK yeni yatırım planları ile üretimin artırılma hedefleri ile bölgemizin ve ülkemizin yeniden lokomotifi olabilir.

Umut hep vardır.

Dünya var oldukça hep olacaktır.

“Vardır senin renginde şehit madenci kanı bu gerçekleri söyleyelim ki sürsün madencinin şerefi şanı”dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.