'Ahlaksız teklif' tartışması

Başkan Vekili Murat Uzun'un açıklaması

"Zonguldak Belediyesi'nde yaklaşık 1 haftadır vekaleten görev yapıyorum. Bu gün itibariyle görevim sona erecek. Yarın da belediye başkanımız şehrimize dönecek. Pazartesi gününden itibaren görevinin başına dönecekm. Bu gün basına yansıyan bir haber çıktı. 'Muhtarlara ahlaksız teklif' başlığıyla yanımda da şahsımın fotoğrafı var. Bu şekilde bir haber içeriğinde de bizim belediye olarak muhtarlarımızı toplayıp İstanbul seçmenlerinden Zonguldak'ta olup AK Parti'ye oy verebilecek seçmenleri İstanbul'a taşıma noktasında bir irade koyma noktasında iftira ile karşı karşıya kaldık. Bir manşet söz konusu oldu. Bu büyük bir iftira. Biz Zonguldak Belediyesi olarak ilk seçildiğimiz andan itibaren muhtarlarımızla beraber yaptığımız bir toplantıda koordinasyon sorumlusu olarak daire müdürümüzü atadık. Bir whatsapp grubu oluşturduk. Dağınıklığı ortadan kaldıralım herkesin talebi olacak, bunlar amacına rahat hızlı birşekilde ulaşabilsin diye bir sistem üzerinde çalıştık. Bu şekilde yol almaya gayret ediyorduk. Zaman zaman hem belediye meclis üyelerimizin de katkısıyla beraber muhtarlarımızla beraber bu çalışmalarımız doğrultusunda devam ederken rutin toplantı düzenledik. Yine muhtarlarımızın sorunlarını sıkıntılarını dinlemek aksayan sorunları nasıl çözebiliriz ne yapmak lazım hem bunların tartışıldığı hem taleplerin değerlendirildiği bazen talepler olabiliyor başka belediyelerde bu konuda örnek yapabiliyor. Bu yönde bir talep olursa seçmen iradesini sandığa yansıtmak üzere muhtarlara eğer size böyle bir talep geliyorsa biz de bu konuda destek olmaya çalışırız. Sizin yükünüzü hafifletmek adına diye söylenen bundan ibaret. Ama basına tamamen çarpıtılarak muhtarların buna ilişkin tepki gösterdiği, toplantıyı terk ettiğini ve en enteresanı bu toplantıyı benim başkanlığımda yapıldığını söyleyerek böyle bir haber yapılıyor. Benim bu toplantının içerisinde bırakın yakınından geçmişliğim yok. Bu rutin daire müdürümüzün muhtarlardan sorumlu daire müdürümüzün muhtarlarla yaptığı rutin bir toplantıdır. İki arkadaşımız bu toplantıda yer aldı. Bütün durum bundan ibaret. Bu insan onuruyla oynamaktır. Bir haberin başına muhtarlara ahlaksız teklif yazıp ondan sonra bunun yanına fotoğraf koymak ahlaksızlığın ta kendisidir. İşin aslını sormadan böyle bir haberi yapmak, haberi okuyan insanlar benim için ne düşünür, benim belediyem için ne düşünür, muhtarjfu için ne düşünür insan bunu düşünmez mi Allah aşkına. Bu konuda da açık ve net bir şekilde eleştirimi dile getiriyorum." 

Mustafa Özdemir'in açıklaması

 Halkın Sesi’nde çıkan “Muhtarlara Ahlaksız Teklif” başlıklı haber üzerine Zonguldak Belediye Başkan Vekili Sayın Murat Uzun, bir basın toplantısı düzenleyerek beni ve gazetemizi aslanların içine atmak istemiştir...Yatırımcı kimliğine saygı duyduğumuz Sayın Murat Uzun, gerçeklerin üzerini örterek kendisini haklı çıkmak uğruna kullandığı son derece yakışıksız ifadelerle aslında kendi kıratını ortaya koymuştur!

Şöyleki, Zonguldak Belediyesi’nde muhtarlardan sorumlu Daire Müdürü Kenan Şeref, 14 Haziran Cuma günü Merkezde bulunan 19 Mahalle muhtarına daha önce kurulan ortak whatsapp hattı üzerinden çağrı yaparak aynı gün saat 17.00’de belediye binasında muhtarları toplantıya davet etmiştir. Atılan toplu mesajda toplantının Başkan Vekili Murat Uzun ve belediye meclis üyelerinin katılımıyla yapılacağı çok net bir şekilde belirtilmiştir. Ayrıca açıklamasında muhtarlarla yapılan toplantıyı “rutin toplantı” olarak tanımlayan Sayın Uzun, ya yalan söylemektedir ya da toplantıdan haberinin olmadığını söyleyerek o koltuğu bir hafta süreyle boş yere işgal ettiğini itiraf etmiştir! 

Çünkü aynı mesajda, yapılacak toplantının içeriğinin 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi olduğu yine net bir ifadeyle belirtilmiştir.  Yani, Başkan Vekili Murat Uzun her ne kadar “haberim yok” “rutin toplantı” dese de, toplantı, Murat Uzun’un bilgisi dahilinde ve İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinde oy kullanacak seçmenlerin isimlerini tespit etmek için yapılmıştır. Toplantı sırasında bazı muhtarlar, kendilerinin siyasi bir olay için toplantıya çağrılmasına tepki göstererek, her partinin seçmeninden oy aldıklarını ve tarafsız olduklarını söylese de, bazı muhtarlar bu organizasyona açık destek vermiştir. 

AKP Genel Merkezi tarafından 80 vilayette araç kiralanarak yapılan ücretsiz seçmen taşıma işi tamamen siyasi bir organizasyondur. Zonguldak Belediyesinde devlet memuru olan Kenan Şeref’in “tarafsız” olması gereken muhtarlardan İstanbul’da oy kullanacak AKP seçmenlerinin isim listesi istemesi tek kelimeyle siyasi ahlakla bağdaşmaz! Ahlaki olmayan bir teklif de, “Ahlaksız teklif”dir...

Haberin ardından beni telefonla arayan Sayın Murat Uzun’a oğlumun ortodonti diş tedavisi nedeniyle bir süre sonra arayacağıma dair mesaj atmama rağmen kendisi konuşmak yerine basın toplantısı yapmayı tercih etmiştir.  Ki, gösterdiği hassasiyet nedeniyle fotoğrafının ve adının haberden anında çıkarılmış olmasına rağmen, açıklamasında ölçüyü kaçıran Sayın Murat Uzun, Belediye Başkan vekiline yakışmayacak bir üslupla “had” bildirmeye kalkmıştır. Sosyal medyada beni ve gazetemizi hedef göstererek linç kampanyası başlatan Murat Uzun ile her platformda konuyu medeni ölçülerde tartışmaya hazırım...

Zonguldak Belediyesi hiç bir siyasi partinin arka bahçesi değildir. Siyasi bir organizasyona belediye aracılığıyla taraftar toplayamaz. Tarafsız olması gereken muhtarlar bu işe alet edilemez. Saygılarımla..."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner3