Dural yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;

Sayın Cumhurbaşkanımız, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Şubatta şehrimize geliyor ve bizler kendisinden beklentilerimizi açıklıyoruz. Sayıştay Başkanlığının TBMM’ye sunduğu denetim raporlarında yer alan hesaplamalara göre 2023 yılı içinde TTK’da 2.324 personelin emeklilik hakkı kazanacağı, bu sayının 2027 yılı itibariyle de 4.164’e ulaşacağını tespit edilmektedir.

TTK’nın norm kadro işçi sayısı 14 bin olduğu halde bugün itibariyle kurumda toplamda 7085 işçi çalışmaktadır. Yani iki işçinin yapması gereken işi bir kişi yapmaya devam etmektedir.

Küskün, kırgın, hakarete uğramış, terslenmiş, horlanmış, tehdit edilmiş 2382 kişi var! Küskün, kırgın, hakarete uğramış, terslenmiş, horlanmış, tehdit edilmiş 2382 kişi var!

Emeklilikler nedeniyle kritik sayılara düşen işçi sayısı, işlerin sürekliliği ve devamlılığını etkileyerek iş güvenliğini tehdit etmektedir. Seçim yatırımı olarak görülen işçi alımları yetersiz olmakla beraber emekli olan kişi sayısını dahi karşılamamaktadır.

TTK norm kadroya ulaşıncaya dek, kuruma kademeli olarak işçi alımı yapılacak mıdır?

İldeki emekli sayısı, çalışan sayısından 20 bin fazla.

Emekçinin başkentiyken emeklinin başkenti olan Zonguldak’ın bu durumu ile ilgili kurtuluş reçeteniz ne olacaktır, açıklar mısınız?

Turizm, tarım, eğitim gibi alternatif sektörlere planlı ve hızlı bir yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?

En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyecek olan kararı Zonguldak’ta açıklamaya ne dersiniz? Anlamlı olmaz mı?

Açlık ve yoksullukla mücadele eden halkımızı bir nebzede olsa rahatlatmış olursunuz.

Unutmadan bir sorumda belediyemize ve yerel yöneticilerimize olacak. Akşamdan sabaha kazandığımız yeni miting alanı geçici midir kalıcı mıdır? Kalıcı ise onlarca esnafımız için yapılacak olan, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Merkez Çarşısı nereye yapılacaktır. Geçici ise bunu yeni miting alanı diye duyurmak etik midir?

Cumhuriyet Halk Partisi olarak yuvamız Zonguldak için yapılacak her türlü iyi niyetli girişimin yanında olduğumuzu, verilecek hatalı kararlara muhalefet edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuyoruz.