Kapuz ve Orta Kapuz sahillerine çıkan hafriyatları boca eden TCDD kontrolündeki firmaya İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Şenol Ayyıldız el koydu.
Günlerdir Devlet Demiryolları’nın ihalesi ile Kapuz ve orta Kapuz sahilinin üstünde bulunan demiryollarında taş duvar ve bakım çalışmalarını yürüten müteahhit firma çıkan hafriyat ve molozları taşımak yerine sahile boca ediyordu.
Maliyetleri en aza düşürmek için sahilleri kullanılmaz hale getiren firmaya, Zonguldak İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri müdahale ederken, dökülen hafriyatların hızlı bir şekilde kaldırılması için hem firma hem de TCDD yetkilileri ile görüşme sağladı.

İl Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

13.09.2023 tarihinde, İlimiz, Merkez İlçesinde bulunan Orta Kapuz Plajına, plaj üstündeki bölgede devam eden demiryolu çalışmalarından çıkan hafriyatın dökülmesine yönelik İlimiz yerel basınında çıkan haberlere ilişkin; 

Konunun müdürlüğümüze ulaşmasına müteakip İl Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından yapılan denetimde söz konusu bölgede Devlet Demir Yolları kontrolünde yürütülmekte olan, demiryolu kenarı duvar çalışmaları olduğu, çalışmayı yürüten yüklenici firma tarafından çalışmalar esnasında Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine aykırı olarak denize hafriyat toprağı ve kazı malzemesi döküldüğü tespit edilmiş olup 2872 Sayılı Çevre Kanunu uyarınca idari işlem tesis edilmiştir. Ayrıca söz konusu hafriyat toprağının ivedilikle alandan kaldırılması bizzat yüklenici firma yetkililerine ve hem telefon ile hem de yazışma yapılarak TCDD yetkililerine bildirilmiştir.
 
14.09.2023 tarihinde Müdürlüğümüz teknik personellerince bölgeye tekrar gidilmiş olup hafriyat toprağının kaldırılma çalışmalarına başlanıldığı görülmüştür. Hafriyat toprağının kaldırılma çalışmaları Müdürlüğümüzce de yakından takip edilmektedir.

 

Editör: TE Bilisim