Trafik kazasında ağır yaranan Nurcan öğretmen, yoğun bakıma kaldırıldı... Trafik kazasında ağır yaranan Nurcan öğretmen, yoğun bakıma kaldırıldı...

43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin 7'si tutuklu 23 sanığın yargılandığı davanın 5'inci duruşmasının 3'üncü günü başladı. Maden ocağında arama kurtarma çalışmasına katılan Türkiye Taşkömürü Kurumu Tahlisiye ekibinden 13 kişi tanık olarak dinlenecek.

Bartın’ın Amasra İlçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü İşletmesinde geçen yıl 14 Ekim'de 43 işçinin hayatını kaybettiği, 9 işçinin de yaralandığı patlama sonrası yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, Müdür Yardımcısı Salih Atmaca, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu, Başmühendis Mehmet Tural, Emniyet Mühendisi Şahan Kahraman, maden mühendisleri Levent Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş tutuklandı; 15 kişi de adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Bir önceki duruşmada TTK Amasra İşletme Müdür yardımcısı Salih Atmaca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 116 müştekinin yer aldığı iddianamede, tutuklu Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural hakkında, yaşamını yitiren her madenci için 25 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

116 Müştekinin yer aldığı 195 sayfalık iddianamede, ağır yaralı olarak kurtarılan madencilerin her biri için 4 yıla kadar hapis talep edilirken, davanın 5’inci duruşması bu sabah başladı. 3 gün sürmesi beklenen celselerde TTK Tahlisiye ekibinde arama kurtarma çalışmalarına katılan 13 kişinin tanık olarak ifadesine başvurulacak.