Zonguldak Baro Başkanı Av. Türker Kapkaç, Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan'ın makamında Av. Meral Çolak’a sarf ettiği hakaret dolu sözlere 16 gün sonra tepki gösterdi!
Avukat Meral Çolak'ın Belediye Başkanı Selim Alan tarafından küçük düşürüldüğünü ifade eden Başkan Kapkaç; "Geçtiğimiz günlerde Zonguldak yerel basınında yer alan haberlerde, Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Ömer Selim Alan’ın makamında Zonguldak Valisi Sayın Osman Hacıbektaşoğlu,  Fevkani Köprüsü esnaf temsilcileri ve Baromuz üyesi avukatlarının katılımı ile yapılan kapalı toplantıda yaşananlar konu edilmiştir.  Haberde, Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Ömer Selim Alan’ın meslektaşımıza “Sen paranı aldın. Burada şov yapıyorsun” şeklinde hitap edildiği kamuoyuna yansımıştır. 
Haberin yayınlandığı tarihten bugüne kadar Zonguldak Belediye Başkanınca habere ilişkin bir yalanlama yapılmamıştır. Bu da haberin doğruluğu yönünde tarafımızda kanaat oluşmasına neden olmuş, meslektaşımız ile yapılan görüşmede de toplantıda geçen diyalog doğrulanmıştır. 
Avukatlık Kanununun 1. maddesinde belirtildiği gibi Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir. Meslektaşımızın müvekkilleri ile birlikte ilimizin en yüksek mülki idare amiri Sayın Zonguldak Valisinin de katılım sağladığı bir toplantıda sadece mesleği ve kanunun kendisine yüklediği kamu hizmetini yerine getirmesi nedeniyle küçük düşürülmeye çalışılması anlaşılabilir olmadığı gibi tarafımızca kabul edilemez bir tutumdur. Avukatlık bir mücadele mesleği olup bu tarz davranış ve eylemlerin avukatlarımızı ve mesleğimizi küçük düşürmek ve sindirmekten çok, meslek azmimizi arttırdığının ve mesleğimize olan bağlılığımızı kamçıladığının bilinmesini isteriz.
Mesleğini icra ederken, avukata karşı ister sözlü, ister fiziki, ister önümüzde olan örnek gibi küçük göstermek ve aşağılamak amacı güden her türlü şiddet eylemine karşı durduğumuzu ve bu eylemlere maruz kalan tüm meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz” dedi.

 

Editör: TE Bilisim