Başkan, iddialara yanıt verdi... Soruşturma nispettir

İl Genel Meclisi şubat ayı 3. birleşimi Meclis başkanı Necdet Karaveli başkanlığında toplandı.

Toplantı, açılış ve yoklamanın ardından bir önceki oturuma ait tutanak özetinin okunup oylanması ile başladı.

Gündem maddesinde yer alan, Özel idare edi Münhal bulunan birinci° ayniyat saymanı kadrosuna ihtiyaç bulunmadığından ayniyat saymanı kadrosunun yedinci° veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosu ile değiştirilmesi ile ilgili il Özel idareleri norm kadro ilke ve standartlarına dair yönetmeliğin 11. maddesi ve 5302 sayılı il Özel idaresi kanunu’nun onuncu maddesinin birinci beğendi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin diğer maddesinde bulunan devrek gürbüzler köyü futbol sahası yapımı ile ilgili gençlik ve Spor, plan ve bütçe ile köylere yönelik hizmetler komisyonlarının ortaklaşa hazırlamış oldukları1,2,3 Sayılı raporları görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin son maddesinde bulunan zonguldak merkez, Çaycuma, eril ilçelerinde bulunan taşınmazların eğitim ve öğretim hizmetleri nde kullanılmak üzere her türlü sorumluluğun milli eğitim müdürlüğü nde olması şartıyla tahsisi ile ilgili eğitim ve kültür, imar ve bayındırlık ile plan ve bütçe Komisyonularının ortaklaşa hazırlamış oldukları 1,2,3 Sayılı raporları görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Ardından İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli bazı basın kuruluşlarında çıkan, Sayıştay’ın il genel meclisi üyelerinin zimmet çıkartıyor ve 31 meclis üyesinden toplam 202 bin TL kesinti yapılacağı iddialarına yanıt vererek şunları söyledi;

“Burada bulunan her arkadaşım bölgelerine hizmet etsinler diye seçilmiş insanlardır. Ben il genel Meclisi’ndeki bütün üyelerin kalite ve insanlık anlamında çok değerli olduklarını biliyorum. Buradaki insanlar devletini ve milletini seven vatandaşı hizmet götürmek için gece gündüz çalışan insanlardır. Buraya gelen insanlar para için gelen insanlar değildir. Bazı basın organlarında çıkan haberlerde haksız kazanç elde etme gerçeğin üzerinde çalışmış gibi gösterip buradan para aldığına yönelik haberler çıkmıştır.

Bizi il Özel idaresini yanıltmakla suçluyorlar. Özel idari devletin bir kuruluşudur. Özel idarenin bir muhasebesi vardır ve bizim bu muhasebeyi yanıltmak gibi durumumuz söz konusu değildir. Bizim buradaki çalışmalarımız puantajlarla tespit edilip ödemeler bize bunun üzerinden yapılır. Fazla gün göstermek gibi bir şansımız yoktur. 5302 sayılı kanunun 12. maddesinde meclisin toplantı günü alt ve üst sınır olarak belirlenmiştir.

Ayrıca il genel meclisi her ayın ilk beş günü toplantıya toplanır diye bir madde vardır. Diğer taraftan bizim bir bütçe görüşmelerimiz 20 gündür. Olan toplantılarımız ise ayın ilk beş günü dur. Kanunun 16. maddesinde iktisat komisyonlarının çalışma şeklinde kanun koyucu bize belirtmiştir. İmar ve bayındırlık komisyonu on gün çalışır ve diğer komisyonlar beş gün çalışır demiştir. Bizim imar ve bayındırlık Komisyonu nda on günün üzerinde bir ücret almamız söz konusu olamaz. Zaten bunun idari hesabını tutar. Parayı da buna göre hesabınıza yatırırlar. Ayrıca kanunda yine denetim komisyonu çalışma prensipleri belirtilmiştir. Dün yapılan haber tamamen yorum meselesidir. Hafta sonu çalışma ile ilgili yapılan bir problemdir. Biz hafta sonları da denetlemelerde bulunabilir çalışabiliriz. Bununla ilgili yorum açıktır. Bizim yaptıklarımız tamamen kanuna uygundur. Kararname Danıştay denetçisine maalesef bu konuyu yanlış aksettirilmiştir. Maalesef bunun nedeni bize yapılan nispettir.” Gelecek toplantının gün ve saatinin belirlenmesiyle toplantı sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.