"Bunun adı olsa olsa göz göre cinayettir"

Türkiye Maden Mühendisleri Odaları Birliği Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, Kaçak ocaklar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kaymakçı, Maden Mühendisleri odasında gerçekleştirdiği toplantıda yaptığı yazılımı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “ “Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde bulunan ruhsatsız/kaçak bir maden ocağında meydana gelen patlamada Uğur Göktaş, Kenan Çavuş ve Hasan Gençtürk adlı 3 insanımız hayatlarını kaybetmiş, Evren Cinemre ve Adem Alibaş isimli 2 işçimiz ise ağır yaralı olarak kurtarılıp hastanede tedavi altına alınmışlardır. Hayatını kaybeden işçilerimizin ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Yeraltı kömür madenciliği dünyanın en zor mesleklerinin başında gelmektedir. Bu faaliyet yürütülürken göçük, grizu, yangın vs gibi yaşanabilecek riskli durumları ve can kayıplarını önlemenin yegâne/biricik yolu; ancak mühendislik bilim ve tekniğine uygun davranılması, madencilik faaliyetlerinin işçi sağlığı iş güvenliği açısından alınması gereken güvenlik önlemlerinden taviz vermeden yürütülmesidir. Asgari ve olmazsa olmaz koşulu budur. Devletin ilgili kurumlarının da bu koşulların yerine getirilip getirilmediğinin denetimini yapmasıdır. Bunlar yerine getirilmeden madencilik faaliyeti yürütülemez. Eğer aksi olursa bu yaşadığımız olayda olduğu gibi daha çok canlarımızı kaybederiz. Zonguldak Madencilik Camiası ve ülkemiz bu acı gerçeği yıllarca yaşayarak, canlarını vererek, yakınlarını kaybederek veya sakat kalarak tecrübe etmiştir. Kaçak ocaklarla ilgili düşüncelerimizi defalarca ifade ettik. Önlenebilmesi için yapılması

gerekenler konusunda önerilerimizi dile getirdik. Bunların bir kısmını kamuoyuyla bir kez daha paylaşmakta fayda görüyoruz. Bilindiği gibi kaçakçılık bir devletin yasalarına karşı gelerek yapılan ticarettir. Yani bir suçtur. Dolayısıyla yasal bir dayanağı olmadan izinsiz olarak üretilen kömürün ülke içinde serbestçe satılması veya satın alınması da bu suça ortaklık etmektir. Kaçak üretimi önlemek de devletin ilgili birimlerinin görevleri arasındadır. Kömür kaçakçılığı hala bölgemizin en büyük sorunlarından birisi olmaya devam etmektedir. İşsizlik nedeniyle insanlar her türlü denetimden, iş güvenliğinden ve sosyal güvenceden yoksun “kaçak ocaklar”da canları pahasına çalışmakta ve buralarda meydana gelen kazalarda hayatlarını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadırlar.Yeraltı maden ocaklarında havalandırmadan-tahkimata, nakliyattan-su atımına kadar son derece özel önlemler ve teknik teçhizatla çalışılmaktadır. Eğitim ve örgütlenme de olmazsa olmazlar arasındadır. Hiçbir madencilik bilgisi içermeyen, teknolojisi olmayan, kömürü, gazı, tahkimatı, havalandırmayı bilmeyen, işçi sağlığı iş güvenliğinden habersiz ve hiçbir teknik denetim olmadığı için son derece ilkel koşullarda sürdürülen çalışmalar sonucunda ise kazaların olmaması mümkün değildir. Dolayısıyla mayınlı bir tarla olarak nitelendirilebilecek kaçak ocaklarda meydana gelen bu tür kazalar bir iş kazası olarak nitelendirilemez. Bunun adı olsa olsa göz göre cinayettir. Neredeyse her gün benzer haberlerle sarsılıyoruz. Birer ikişer evine ekmek götürmek umuduyla böyle yerlerde çalışan insanlarımızı hem de çok genç yaşlarda kaybediyoruz. Bu türden ocakları kapatmanın kalıcı bir çözüm olmadığını, sürekli yenilerinin açıldığını görüyoruz. Bu tür ocakların açılmasını ve adeta bir ölüm tüneli olan böyle yerlerde insanları çalışmaya zorlayan nedenleri ortadan kaldırmalıyız. Ana babaların evlatlarını, çocuklarınyetim, kadınların eşsiz kalmalarının acısını ve sorumluluğunu yüreğimizde hissetmeliyiz. Bu sağlanıncaya kadar geçmiş yıllarda defalarca dile getirdiğimiz gibi kaçak ocakların açılmasını, işçilerin yasal olmayan şekilde buralarda çalıştırılmasını ve üretilen kömürün piyasada satılabilmesinin önüne geçilmeli ve bu süreç mutlaka önlenmelidir. Olayda yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyor, yakınlarının acılarını paylaşıyoruz. Tüm madencilik camiasına baş sağlığı diliyoruz. Madencilik sektöründe giderek artmakta olan iş kazaları konusunda ilgilileri uyarıyor ve görevlerini eksiksiz yapmaya, gereken önlemleri acilen almaya davet ediyoruz. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.