Hileli Yolla Devlet memuriyeti Kadrosu aldı!...

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, AKP Genel Merkezi’nde çalışan Mehmet Sinan Erdoğan isimli kişinin Zonguldak Belediyesi’ne özel kalem müdür olarak atadığına ilişkin iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesi verdi.

CHP’li vekil;“ Eğer bu iddialar doğru ise; söz konusu atamanın hileli yollarla devlet memuriyeti kadrosu alınması için yapıldığı açıktır” dedi. Ünal Demirtaş önergesinde şunları ifade etti:

İŞE GELMEDEN MAAŞ ALIYOR!

“31 Mart yerel seçimleri sonrasında Zonguldak Belediye Başkanı olarak göreve başlayan Selim Alan, basında yer alan haberlerde; AKP Genel Merkezi’nde çalışan Mehmet Sinan Erdoğan isimli bir kişiyi özel kalem müdür olarak atadığı iddia edilmektedir. Belediye Başkanı Selim Alan tarafından ataması yapılan bu kişinin Zonguldak’a ve Zonguldak Belediyesi’ne hiç gelmediği, hiçbir çalışmanın içinde bulunmadığı iddia edilmektedir. Hiç işe gelmeden maaş aldığı iddia edilen, bankamatik memuru Mehmet Sinan Erdoğan ile ilgili olarak, Zonguldak Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısında, Belediye Başkanı Selim Alan; “Böyle bir atama var ve ben yaptım. Belediye Başkanı olarak yetkimi kullandım. Kimseye de soracak değilim. Bu benim kanun kapsamında yetkim. Bakan beyin onayıyla olmuş sadece benim yetkimde yetmiyor. Ben yaptım, ben imzaladım, bakan bey de onayladı” şeklinde ifadeler kullanmıştır.

KAMU ZARARA UĞRADI!

Ataması yapıldığı iddia edilen kişinin AKP Küçükçekmece İlçe Gençlik Kolları Başkanı olduğu, devamında AKP Genel Merkezi’nde çalıştığı da iddia edilmektedir. Eğer bu iddialar doğru ise; söz konusu atamanın hileli yollarla devlet memuriyeti kadrosu alınması için yapıldığı açıktır. Birçok kişinin atama için yıllardır beklediği bu ortamda hiç işe gelmeden, tepeden bir kararla yapılan atama sonucunda devlet memuriyeti alması kamu vicdanını yaralayan bir durumdur. Konuyla ilgili olarak şimdiye kadar kamuoyunu aydınlatıcı hiçbir açıklama yapılmamış olması da son derece dikkat çekicidir. Liyakat ve şeffaflıktan uzak bu yönetim anlayışını kabul etmek mümkün değildir. Bunun yanında ataması yapıldığı günden bugüne işe hiç gelmediği hatta Zonguldak’ta hiç bulunmadığı iddia edilen bu kişi için yapılan maaş ödemeleri nedeniyle kamu zararı oluşmuştur. Kamunun uğradığı zarardan sorumlu olanlar hakkında idari soruşturma başlatılması gerekmektedir.

İDARİ VE CEZAİ SORUŞTURMA AÇILACAK MI?

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi;

“1)Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan tarafından Mehmet Sinan Erdoğan isimli kişi özel kalem müdürü olarak atanmış mıdır?

2)Ataması yapıldıysa; Mehmet Sinan Erdoğan’ın atama yazısı Zonguldak Belediye Başkanı tarafından hangi tarihte yazılmıştır?

3)Mehmet Sinan Erdoğan isimli kişinin ataması yazısı Bakanlığınıza hangi tarihte gelmiş ve Bakanlığınızca hangi tarihte onaylanmıştır?

4)Zonguldak Belediyesi, Özel Kalem Müdürü olarak Mehmet Sinan Erdoğan’a, aylık olarak ve toplamda (ayrı ayrı belirtilmek üzere), ne kadar maaş ve yan ödemeler yapılmıştır? Maaşı dışında Zonguldak Belediyesi’nden, bu kişiye başka bir ad altında ödeme yapılmış mıdır?

5)Zonguldak Belediyesi Özel Kalem Müdürü olarak Mehmet Sinan Erdoğan halen görevde midir?

6)Eğer görevde değilse; Mehmet Sinan Erdoğan, devlet memuru olarak atanmışmıdır? Atandıysa hangi kuruma ataması yapılmıştır?

7)Zonguldak Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü kadrosu Mehmet Sinan Erdoğan’ın devlet memuru olabilmesi için mi kullanılmıştır? Yasa dışı şekilde, kamu zarara uğratılarak memur yapılan kişinin, bu ülkeye bir yararı olabilir mi?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 2 yıl önce

Allah yardım etti sizden kurtulduk.

Avatar
Ahmet 2 yıl önce

Allah yardım etti sizden kurduldu zonguldak.sanki altın çağ yaşattınız yıllarca atamıssa vardır bildlği bekle siz pazar yeri çökme sinde olen iki kişi icin ne yaptınız yaralananlar için ne yaptınız sebep olanlara ne yaptinız erhan darende ye yıllardır milleti katlandırdınız .alev hnm ricamız pazar çokmesinde ölen ve yaralananları araştirın belediyeden komuslarmı kovmamislarmı

Avatar
Kenan 2 yıl önce

Açıklama yapacaktı belgelerle ne oldu belgeleri bulamadı mı. Belediye ye gelmeden maaş ödendiyse ne belgesi gösterecek ki. İşe gelmeden maaş ödendiyse gereğinin yapılması gerekiyor.