‘Atamalar gazete manşetleriyle yapılmaz’

Zonguldak ili yerel gazetelerinden Pusula isimli gazetenin 13.04.2020 tarihli bir haberinde Zonguldak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sn. Kemal Gümrükçü hakkında, içerisinde sendikamızın da adının geçtiği bir takım iddialarda bulunulmuş olup, iddia edilen haberde yer alan bilgiler asılsız olmakla birlikte, sendikamızın ve sendika üyemizin adının geçmesi nedeni ile tarafımızca açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Söz konusu haberde sendika üyemiz Kemal Gümrükçü’nün formasyon alarak öğretmen olduğu ve Memur Sen’in desteği ile müdür olduğu, almış olduğu eğitimle yaptığı işin ilgisi olmadığı belirtilerek; hakkında bilgi, deneyimsizlik ve liyakatszılık gibi ithamlarda bulunulmakta ve mevcut süreçte de herkesi ezmekle özellikle de “bu eğitimi almış” insanları ezmekle ilgili bir takım iddialarda bulunulmuştur. Ancak söz konusu iddialar kesinlikle asılsız ve mesnetsizdir.

Öncelikle; Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi mezunu olan Sn. Kemal Gümrükçü, 1997 ve 2010 yılları arasında sırasıyla Hakkari ili Yüksekova İlçesi’nde, Ordu ve Zonguldak illerinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmenlik ve idarecilik görevleri yapmıştır. Sonuç olarak; yüksek öğrenim görmesi ve de Türkiye’nin doğusundan batısına adı geçen illerde bahsi geçen yıllar arasında görev yapması neticesinde edindiği bilgi, geliştirdiği beceri ve edindiği deneyimleri sonrasında 2010 yılında;  Zonguldak Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne kurumun sonraki adlarıyla Aile ve Sosyal Politikalar yeni adıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne İl Müdürü olarak atanmıştır. 2010 yılında kurumda ilk göreve başladığı süreçte kurumda İl Müdürlüğü dışında yalnızca 1 Çocuk Evi, 1 Aile Danışma Merkezi, 2 Yetiştirme Yurdu, 2 İlçe Müdürlüğü ve 3 Huzurevi kuruluşları olmak üzere toplamda 106 kadrolu ve 102 hizmet alım personeli olmak üzere toplamda 206 personel var iken,

2010 sonrası kuruluş ve çalıştığı personel sayısında nerdeyse 3 katı artış olmuştur. 2010 yılında göreve başlayan Kemal GÜMRÜKÇÜ’nün 2010 yılı itibariyle sorumlusu olduğu kurumda İl Müdürlüğü haricinde yeni kuruluşlar açılmış; toplamda 10 çocuk evi, 4 Çocuk Evi Sitesi Müdürlüğü, 1 Çocuk Koruma ve İlk Kabul Birimi, 1’i yapım aşamasında olan 5 Huzurevi, 1 Engelsiz Yaşam Merkezi, 1 Umut Evi, 1 Gündüzlü Bakım Merkezi, 1 Kadın Konukevi, 1 Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, 5 Sosyal Hizmet Merkezi olarak hizmet veren yeni kurumlar açılmıştır. Bahse konu kuruluşlarda toplam 591 çalışan personeli bulunmaktadır. Ayrıca yine İl Müdürlüğü‘ne bağlı  ve İl Müdürlüğü onayı ile açılan ve denetlenen 2 engelli özel bakım merkezi ile 10 kreş ve gündüz bakım evi hizmeti veren kuruluş bulunmaktadır. Sorumlu olduğu kuruma bağlı merkezi ve ilçelerde dahil açılmış olan kuruluşların hem idarecileri hem de çalışanları olmak üzere tüm personeli ile sık sık bir araya gelmekte yerince inceleme ve denetimler yapmaktadır.

Görüldüğü üzere Sn. Kemal GÜMRÜKÇÜ’nin ne eğitim düzeyinde, ne mesleki yeterliliğinde, ne tecrübesinde, ne hizmet aşkında hiçbir eksik-yetersizlik olmadığı gibi takdire şayan bir donanıma ve kapasiteye sahip olduğu açıktır.

Emeğin başkenti olarak bilinen Zonguldak ilimizde emeğin ve liyakatin değeri her zaman bilinmiş ve takdir edilmiştir. Zonguldak’ta da Türkiye’de de gazete manşetleriyle makam alıp vermek, emeği ve alınterini yıpratmaya kalkışmak hiç kimsenin haddine değildir! Feraset ve basiret sahibi Zonguldak halkı da bu eski Türkiye alışkanlıklarına asla prim vermeyecektir. Gerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğünün, gerek Sağlık-Sen Zonguldak şubemizin kapıları tüm Zonguldak halkına ardına kadar açıktır. Hesap sorulacaksa halkımız, devletimiz ve yüce Türk mahkemeleri bu hesabı hepimizden sormaya muktedirdir. Haddini aşarak kamu kurumlarına ve STK’lara gazete manşetleri üzerinden dizayn vermeye çalışanlarda aynı şekilde halkımızdan, devletimizden ve yüce Türk mahkemelerinden gerekli cevabı alacaklardır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.