Emekliler eylem yaptı: Sefalet ücretini kabul etmiyoruz

Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu Batı Karadeniz Bölgesi Temsilciliği, artan enflasyon ve dolar kuru karşısında maaşlarının erimesi ve alım güçlerinin düşmesi üzerine yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek için kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması düzenledi.

Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu Örgütten Sorumlu Üst Kurul Üyesi Batı Karadeniz Bögesi Temsilcisi Osman Bekaroğlu, beraberinde erkek, kadın ve çocukların da katılımıyla yaptığı konuşmada, emeklilerin açlığa ve sefalete mahküm edilemeyeceğini söyledi.

‘’SEFALET ÜCRETİNİ KABUL ETMİYORUZ’’

Her yıl yenilenen yüzdelik zam oyununun, 2022’de tekrar emeklilerin önüne getirildiğine işaret eden Bekaroğlu, şunları kaydetti:

‘’Biz emekliler, bize reva görülen bu sefalet ücretini kabul etmiyoruz. Emekliler olarak yıllarca bu ülkenin gelişmesi, büyümesi için hayatımızı ortaya koyarken, hiç aklımıza gelmezdi bir gün bizi sefalet ücretine mahkum edecekleri? Emekliler, ülkemize hizmet ederken, hiç aklımıza gelmezdi ülkemizde üvey evlat muamelesi göreceğimizi. Biz emekliler olarak bunları asla hak etmiyoruz ve asla kabul etmiyoruz.’’

‘’ENFLASYON FARKI KANDIRMACA’’

Bekaroğlu, verilecek yüzde 5’lik zam ve üstüne eklenecek enflasyon farkının kandırmaca olmaya devam ettiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

‘’Başta temel ihtiyaç ürünleri olmak üzere bütün mal ve hizmetlere yapılan fahiş zamlar, emeklilere yapılacak ocak ayı zammını daha ocak ayı gelmeden tüketmişti.

Yabancı paralar karşısında Türk Lirasının değer kaybı, bu zamların üstüne tuz biber olmuşken, yeni yılın ilk günü başta şehir içi ulaşıma, elektrik ve doğalgaza insafsızca yapılan zamlar, bırakın yapılacak maaş artışlarını, mevcut maaşlarımızı da eritmiş, yok etmiştir.’’

‘’AYLIKLARIMIZ AÇLIK SINIRININ ALTINDA’’

‘’Maaşlarımızı ister Dolar ya da Avro ile ister ekmek, et, elektrik, ulaşım, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar üzerinden değerlendirelim, emeklilerin gerçek aylıklarının artık açlık sınırının bile altına indiği açıkça görülmektedir’’ diyen Bekaroğlu, konuşmasında şunları dile getirdi:

‘’Aylık bağlama oranlarını sürekli düşürerek aylıklarımızın açlık sınırının bile altına düşürüldüğü bu sistemde yapılması gereken göstermelik, yüzdelik artışlar ile doğru ve inandırıcı olmayan enflasyon rakamlarının eklenmesi değil, en önce hak kayıplarımızın giderilmesidir.

Bu çerçevede taleplerimiz; aylık bağlama oranları yükseltilmelidir ki yani aylık bağlama oranlarında 2000 ve 2008 yıllarında emekliler aleyhine önemli değişiklik yapılarak aylık bağlama oranları kademeli olarak %20’ye kadar düşmüştür. Aylık bağlama oranları tekrar 2000 yılı öncesine çekilmelidir.

En düşük emekli aylığı 5 bin 200 lira olmalıdır ki yani sınırının 3 bin 100 lira olduğu bir ülkede, 8 milyon emekli 2 bin lira ve 2 bin liranın altında emekli aylığı almaktadır. Bu nedenle ortalama emekli aylığı yoksulluk sınırının altında olmamalıdır.

Yılda 4 sefer aylık tutarında ikramiye verilmelidir ki yani bu gün için yılda iki sefer dini bayramlar öncesinde verilen sözde ikramiyeler bayram harçlığına dönüşmüş durumdadır. Harçlık niteliğinden çıkarılarak emeklilerin refah düzeyine katkıda bulunacak şekilde düzenlenerek yılda 4 sefer aylık tutarında verilmelidir.

Doğalgaz, elektrik ve şehir içi ulaşıma yapılan son zamlar geri alınmalıdır ki yani doğalgaz, elektrik ve şehir içi ulaşım bedellerinin emekli aylıkları içindeki payı dünya ortalamasının çok üstündedir. Bu durumda bile insafsız ve akıl dışı oranda yapılan son zamlardan sonra bu ihtiyaçlarımızı karşılamak neredeyse hayal olmaktadır. Bir an önce bu zamlar geri alınmalıdır.

Doğalgaz, elektrik, su, ulaşım, ekmek, gibi temel ihtiyaç maddeleri emekliler için %50 indirimli olmalı ve aradaki fark devlet tarafından sübvanse edilmelidir ki yani bu fiyatlara temel ihtiyaç maddelerini sağlıklı şekilde tüketebilmek emekliler için adeta hayaldir. Bu nedenle temel ihtiyaç maddeleri için devlet emeklileri sübvanse etmelidir.

Sağlık hizmetlerinden alınan katkı payları kaldırılmalıdır ki yani özellikle pandemi ile beraber emeklilerin sağlık sorunları daha da artmış, zaten yetersiz ve kalitesiz sağlık hizmetlerine ulaşmaları daha da zorlaşmıştır. Üstelik hijyen ve maske gibi giderler de sağlık giderlerini artırmıştır. Bu nedenle sağlık hizmetlerinde uygulanan katkı payı alınmasından vazgeçilmelidir.

Emeklilerin örgütlenme hakları önündeki engel ve yasaklar kaldırılmalıdır ki yani hak ve talepleri için sendikal örgütlenme her kesim için hem bir insan hakkı, hem de anayasal bir haktır. Sendikal örgütlenme için önümüze konan engel ve yasaklardan bir an önce geri dönülmelidir.

Emekliler, bu talep ve hakları için bu güne kadar sürdürdükleri mücadeleyi bundan sonra da sürdürmeye kararlıdırlar.’’

5’ER LİRA DAĞITTI

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş da Madeci Anıtı önünde görüşlerini dile getirdi, iş insanı Şenol Şanal ise emeklilere yapılan zamma yönelik tepkisel amaçlı vatandaşlara sembolik 5’er lira para dağıttı.

Bazı vatandaşlar da emeklilere yapılan zamma tepki göstererek, açıklamalarda bulundular.

Bu arada sık sık ‘’Yüzdelik ve Göstermelik Artışlara Hayır’’, ‘’Yaşasın Emeklilerin Hak Mücadelesi’’ ve ‘’Yaşasın Tüm Emekliler Sendikası’’ şeklinde slogan atıldı.

Topluluk, olaysız şekilde dağıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İNTİBAK, sız EMEKLİ. 8 ay önce

Ben 2000,yılı sonrası emekli olmuş bir kişi olarak hakkımı bu hükümete hakkımı helal etmiyorum. Çünkü söz verdiler ama bize eksik bağlanan emekli maaşımızın İNTİBAK ile verilmemesi emekliler arasında büyük ayrımcılık yaratmıştır. Yanyana çalışıp aynı işi yapan 2000,öncesi emeklilere uygulanan İNTİBAK 2000,sonrası emeklilere uygulanmamıştır. Bizden 750tl daha fazla maaş alıyorlar.Adalet mı bu.bunlara oy moy yok.