Fevkani Köprüsü tepemize çökebilir…

‘Yorulma çatlaklarının’ olduğu ve ‘ani kırılmalarla’ çökme tehlikesi bulunan Fevkani Köprüsü’nün yapım aşamasında altındaki dükkanların olmaması nedeniyle yangına karşı da korumasız olduğu teknik raporlarda yer almasına karşın,  Zonguldak Belediye Başkan adaylarının Köprü altı esnafının desteğini almak amacıyla raporları göz ardı eden vaatleri samimi bulunmuyor.

Mahalli seçimler nedeniyle adaylar tarafından tekrar gündeme gelen Fevkani Köprüsü’nü TMMOB Makine Mühendisleri Odası Birhan Şahin değerlendirdi.

İşte Birhan Şahin’in açıklaması;

Kentte mevcut bina, tesis ve yapılardan kamu sağlığı ve kentte yaşayan insanların can güvenliği açısından olası tehlike arz edecek olanların belirlenmesi ve bunlara dönük acil önlemlerin alınması yaşamsal öneme sahiptir. Yaşanan deneyimler göstermiştir ki hiçbir yapı sonsuz ömre sahip değildir.

Köprünün kent merkezinde olması, mevcut konstrüksiyonun günümüz şartlarına göre risk taşıması, üzerinde aynı anda bir çok araç ve yaya trafiğinin bulunması ve altının dükkan olarak kullanılması olumsuz bir durumda kötü sonuçlar doğurabilecektir.

Genel yapı itibariyle asıl taşıyıcı görevi gören konstrüksiyonu çelikten imal edilmiş olan köprünün birleştirmeleri genelde perçinle yapılmıştır. Uzunluk itibariyle köprünün toplam boyu 550 metre civarındadır. Köprünün tasarlandığı yıla göre, trafik yükünde ve araç tonajlarında önemli artışlar olmuştur. Trafik yoğunluğu sırasında oluşan titreşimler malzemenin yorulmasında önemli bir etkendir. Tasarım esnasında öngörülemeyen bu ve benzeri değişen sınır şartları köprüyü daha da fazla zorlamıştır. Çelik yapıların yangına dayanıksız olduğu bilinmelidir. Tasarlanan köprünün altı boş olarak düşünüldüğü göz önüne alındığında, tasarımı yapılırken yangın tehlikesinin düşünülmediği açıktır. Bu nedenle köprüde yangına karşı koruma önlemi alınmamıştır. Zaman zaman köprü üstüne araç park edilmesinin yasaklanması, tonaj sınırlaması getirilmesi gibi geçici önlemler düşünülmesine rağmen bunların bile sürekliliği sağlanamamış, köprüye gerekli ciddi bakım ve onarım yapılmamıştır.

Köprü hakkında daha önce yapılan incelemeler sonucu hazırlanan raporlar;

  1. Mukavemet değerlerinin yetersizliğini,
  2. Zemin özelliklerinin depreme karşı zayıf olduğunu,
  3. Yangına karşı korumasız olduğu halde altında işyerlerinin bulunmasının sakıncalarını,
  4. Tehlikeli bir biçimde iki ayrı (12 katlı iş merkezi ve Merkez Çarşısı) yapı ile sabit bağlantı yapıldığını, (ki bu bağlantı iki yapı için de büyük tehlike içermektedir)
  5. Korozyona karşı bakım yapılmadığı için dilatasyonlarda, bağlantı noktalarında ve yüzeylerde derin korozif aşınmalar olduğunu,
  6. Bağlantılarda kullanılan perçin civata gibi elemanların büyük ölçüde mukavemetlerini yitirdiğini, hatta bazı bağlantı elemanlarının söküldüğünü,
  7. Bazı diyagonallerin kesildiğini,
  8. Bazı elemanlarda plastik şekil değişikliği olduğunu ortaya koymaktadır.

Köprü gibi çelik yapılarda, her yüklemede kirişlerde sehim meydana gelmekte, malzemede ve kaynak bölgelerinde basma ve çekme gerilmeleri oluşmakta; yük kaldırıldığında ise kiriş eski konumuna gelip, yükün meydana getirdiği gerilmeler ortadan kalkmaktadır. Statik analizlerde ve hesaplamalarda konstrüksiyonun yapısı açısından tehlike yaratmayan bu sehim ve gerilmeler, yıllar boyunca tekrarlandığında, malzemede yorulmaya neden olmaktadır. Yorulma, kendini malzemede ve bağlantı noktalarında çatlak olarak gösterir. Yorulma çatlakları, ani kırılmalara neden olabileceğinden son derece büyük riskler oluşturmaktadır.

Köprünün tasarlandığı yıla göre, trafik yükünde ve araç tonajlarında önemli artışlar olmuştur. Köprünün ağır tonajlı araçlar tarafından sıklıkla kullanıldığı gözlenmektedir. Köprünün hemen hemen tamamı otopark olarak kullanılmakta, zaman zaman ağır tonajlı araçlar da park etmektedir. Trafik yoğunluğu sırasında oluşan titreşimler malzemenin yorulmasında önemli bir etkendir. Tasarım esnasında öngörülemeyen bu ve benzeri değişen şartlar köprüyü daha da fazla zorlamıştır.

Hazırlanan rapor ve yapılan incelemelerin ortak sonucu olarak; “mevcut köprü konstrüksiyonunun günümüz şartlarına göre risk taşıdığı, gerekli bakım ve iyileştirmenin yapılması veya köprünün yenilenmesinin uygun olacağı” önerilmektedir.

Bizler Makine Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi Yönetim Kurulu olarak, meslek ve meslektaş sorunlarının ülke sorunlarından ayrılmayacağının bilinci ile emekten, halktan yana politikaların yaşama geçirilmesini ve kamu çıkarlarının korunmasını temel ilke olarak kabul etmekte ve bu ilkeler doğrultusunda kamuoyu duyarlılığının geliştirilmesi için çalışmalar yürütmekteyiz.

Bu anlamda köprünün altında mevcut dükkanlardan geçimini sağlayan çalışanların ve iş yapan esnafın da mağdur edilmeyecekleri bir çözüm yolunun bulunmasını önermekteyiz.

Köprü ile ilgili yapılacak yenileme, sağlıklaştırma ve dönüşüm süreçleri şeffaf olmalı, karar süreçleri ilgili toplum kesimleriyle paylaşılmalı; sürecin tamamında projeden etkilenen toplum kesimlerinin bilgiye kolayca erişebilme olanağı yaratılmalı; bu kapsamda dönüşüme konu olan sakinlerinin sosyal açıdan zarara uğramaması ve yerinde dönüşüm ilkesi en önemli hedeflerden birisi olmalıdır. Mevcut kullanıcıların hakları korunarak, gerçekleşecek dönüşüm sonucunda yaşamlarını sürdürebilmesini olanaklı kılacak, ortak giderleri karşılamaya yönelik, sürdürülebilir, gelir yaratıcı olanaklar yaratılmalıdır.

Anahtar Kelimeler:
Fevkani Köprüsü
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner3